Elmer (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elmer – słoń w kratkę, fikcyjna postać stworzona przez brytyjskiego pisarza i ilustratora, Davida McKee. Bohater popularnej – także poza obszarem anglojęzycznym – serii książek dla dzieci. W sumie ukazały się 22 książki o Elmerze, przetłumaczono je na 50 języków, łącznie na całym świecie sprzedało się ok. 7 milionów egzemplarzy[1].

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją dla stworzenia postaci było zdarzenie, jakie spotkało pisarza w Plympton w hrabstwie Devon – McKee przechadzał się ulicami ze swoją rodziną, kiedy jakiś chłopiec głośno i nieprzyjemnie skomentował ciemniejszą barwę skóry jego córki, Violet[1]. Pierwsza książka o Elmerze opowiadała o akceptacji inności – mówiła o kolorowym słoniu w kratkę, żyjącym w stadzie słoni koloru słoniowego[2]. Elmer, choć lubiany przez inne słonie, martwi się swoją innością i próbuje dostosować się, farbując się na szary kolor. Jednak w tej barwie nie zyskuje większej sympatii grupy, a kiedy deszcz zmywa jego przebranie, stado cieszy się, odzyskując swojego towarzysza, słonia w kratkę[1][2]. Wygląd słonia został częściowo zainspirowany przez twórczość Paula Klee[3]. Imię Elmer pochodzi od pierwszych liter angielskiego słowa słoń (elephant) i zostało wymyślone po narysowaniu postaci[3].

Niektóre spośród postaci serii mają źródło w rodzinie autora – Wilbur, wuj pisarza, jest pierwowzorem postaci biało-czarnego słonia Wilbura, kuzyna Elmera. Z kolei postać cioci Zeldy zainspirowana była osobą matki Davida McKee i jej ulubionymi kolorami. Wnuk pisarza, Blake, nazywany Blakey Blue Blue, był natomiast inspiracją do stworzenia postaci Bloo Bloo[1].

Pierwsza część serii ukazała się w 1968 roku. Od tego czasu regularnie ukazywały się kolejne, obecnie jest ich 22. W 1989 McKee zmienił wydawcę – od tego czasu przygody Elmera w Wielkiej Brytanii wydaje Andersen Press[1]. W ciągu lat styl ilustracji McKee zmieniał się, dlatego z czasem przerysował on na nowo swoje pierwsze książki[4]. W swoich pierwszych książkach McKee nie zawsze pilnował, aby kolory kratek na skórze Elmera były rozłożone zawsze w ten sam sposób, obecnie stara się o to dbać, jednak, jak sam przyznaje, zdarzają mu się pomyłki[3][5].

Tematy[edytuj | edytuj kod]

Książki o Elmerze uczą akceptacji inności i doceniania indywidualności[6][7] oraz akceptacji siebie takim, jakim się jest[8].

Szacunek wobec inności sprawia, że książki o słoniu w kratkę cenione są jako uczące akceptacji osób LGBT (choć sam autor stwierdza, że nie miał na celu poruszania tego wątku i że te wartości musiały mu się nasunąć podświadomie)[1][8].

W niektórych częściach serii o Elmerze McKee podejmuje także aktualne tematy społeczne – w książce Elmer i Hipopotamy krytykuje niechęć wobec imigrantów (reprezentowanych przez hipopotamy, które przybyły nad rzekę i spotkały się z niechęcią; życzliwością obdarzył ich wyłącznie Elmer, który nawiązał z nimi współpracę). Temat ten zainteresował autora, ze względu na jego drugą żonę, Bakhtę, stykającą się z rasizmem ze względu na swoje francusko-algierskie pochodzenie[1].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Elmer jest niezwykle popularny – ukazały się 22 książki o nim, przetłumaczone na 50 języków[1]. Postać stała się na tyle lubiana, że przyćmiła inne książki swojego autora – niektórzy księgarze odmawiają sprzedaży innych tytułów Davida McKee i są zainteresowani wyłącznie serią o Elmerze[3].

Choć pojawiały się takie propozycje, autor póki co odmawia stworzenia filmu o przygodach słonia w kratkę[3], zgadza się jednak na stworzenie różnego rodzaju produktów z nim związanych, np. okolicznościowych kartek[8], zabawek i maskotek[9], a nawet japońskiej marki odzieżowej przeznaczonej dla dorosłych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Stuart Jeffries: 25 years of Elmer the elephant. the Guardian. [dostęp 2015-09-30].
  2. a b David McKee: Elmer. przeł. Dominika Dominów. Poznań: Publicat S.A., 2014. ISBN 978-83-245-9661-4.
  3. a b c d e f The evolution of Elmer the Patchwork Elephant - BBC News. [dostęp 2015-09-30].
  4. Daniel Hahn, Humphrey Carpenter, Mari Prichard: The Oxford Companion to Children's Literature. OUP Oxford, 2015-03-26, s. 366. ISBN 978-0-19-105726-7. [dostęp 2015-09-30]. (ang.)
  5. Ross McGuinness for Metro: Elmer the Patchwork Elephant: David McKee's colourful character turns 25. [dostęp 2015-09-30].
  6. Elmer, By David Mckee , Illustrated by David Mckee: HarperCollins Children's Books. www.harpercollinschildrens.com. [dostęp 2015-09-30].
  7. Daniel Hahn: The Oxford Companion to Children's Literature. Oxford University Press, 2015-03-26, s. 184. ISBN 978-0-19-969514-0. [dostęp 2015-09-30]. (ang.)
  8. a b c David McKee: Elmer – celebrating difference for 25 years – in pictures. the Guardian. [dostęp 2015-09-30].
  9. Toys & More. www.andersenpress.co.uk. [dostęp 2015-09-30].