LGBT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tęczowa flaga – jeden z symboli społeczności LGBT

LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

Termin powstał w latach 60. XX w. w USA. Do powszechnego użycia wszedł w latach 90[1].

Warianty terminu[edytuj | edytuj kod]

Akronim ten jest spotykany również w wersjach LGTB i GLBT, które nie zmieniają jego znaczenia. Czasami stosuje się też skrót LGB oznaczający wyłącznie społeczność osób homo- i biseksualnych.

Dodatkowe litery[edytuj | edytuj kod]

Akronim można spotkać także w wariancie z dodatkową literą Q (najczęściej LGBTQ i GLBTQ), pochodzącą od terminu queer (oznaczającego ogół osób nieheteroseksualnych) albo questioning (odnoszącego się do osób niepewnych swojej orientacji seksualnej lub poszukujących)[2] oraz z literą I (LGBTI) od słowa interseksualizm. Spotyka się także rozwinięcia tego akronimu w postaciach LGBTQF i LGBTQA, gdzie F (z ang. friends) oznacza przyjaciół takich osób, a A (z ang. allies) sprzymierzeńców w walce z homofobią[3] i dyskryminacją lub osoby aseksualne[4]. Istnieje trend obejmowania terminem kolejnych grup[5] , co bardzo często zawiera się w skrócie LGBTQ+. Coraz częściej używa się także nazwy MOGII (Marginalized Orientations, Gender Identities and Intersex)[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan Alexander, Karen Yescavage, Bisexuality and transgenderism: interSEXions of the others, 2004. ​ISBN 1-56023-287-0
  2. Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”: Płeć i mniejszości seksualne – słownik
  3. Długołęcka A., Engel- Bernatowicz A., Kiedy kobieta kocha kobietę..., Warszawa 2008, Anka Zet Studio. ​ISBN 978-83-926570-0-2
  4. Religious Institute. Definitions. W: Time to Seek
  5. Keith W. Swain: Gay pride needs new direction (ang.). denverpost.com. [dostęp 13 września 2009].
  6. MOGAI (ang.).