Emphylopteridae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emphylopteridae
Handlirsch, 1922
Okres istnienia: pensylwancisural
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Infragromada nowoskrzydłe
(bez rangi) Polyneoptera
Rząd Cnemidolestodea
Rodzina Emphylopteridae
Synonimy
  • Guloidae Béthoux, Cui, Kondratieff, Stark et Ren, 2011

Emphylopteridae – wymarła rodzina owadów z rzędu Cnemidolestodea. W zapisie kopalnym znana jest z pensylwanu w karbonie. Jej skamieniałości znajdowane się na terenie Francji i Chin[1].

Owady te miały dużą prognatyczną głowę z dużymi oczami złożonymi, mniejsze od głowy i kwadratowe przedplecze oraz krótkie i smukłe odnóża przedniej pary. Ich stopy prawdopodobnie złożone były z trzech członów. Przednie skrzydło cechował brak płata kostalnego i żyłki kostalnej oraz wąska przestrzeń między żyłkami radialnymi. Sektor radialny brał początek w nasadowej ⅓ skrzydła, rozgałęział się za jego środkiem, a na wysokości jego nasady pole kostalne było nie szersze od pola subkostalnego. W użyłkowaniu zaznaczały się także: silna żyłka poprzeczna łącząca żyłkę radialną i sektor radialny, żyłka subkostalna na początku wklęsła, a dalej wypukła, żyłka medialna zaczynająca się rozwidlać przed połową skrzydła oraz przednia żyłka kubitalna zaczynająca się rozgałęziać w nasadowej ćwiartce. Wklęsła tylna żyłka kubitalna kończyła się już w nasadowej ⅓ skrzydła[1].

Takson ten wprowadzony został w 1922 roku przez Antona Handlirscha. Po rewizji Daniła Aristowa z 2014 należą tu dwa rodzaje[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c D.S. Aristov. Classification of the order Cnemidolestida (Insecta; Perlidea) with description of new taxa. „Far Eastern Entomologist”. 277, s. 1-46, 2014.