Episcopa Theodora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Episcopa Theodora

Episcopa Theodorainskrypcja znajdująca się na mozaice z IX w. w kaplicy św. Zenona w bazylice św. Praksedy w Rzymie.

Przedstawiona przez artystę kobieta o imieniu Teodora przedstawiona jest w kwadratowej aureoli, co może oznaczać, iż żyła w momencie powstawania kaplicy i mozaiki[1]. Z historycznego punktu widzenia przedstawiona na mozaice Teodora była matką papieża Paschalisa I, który pełnił urząd biskupa Rzymu w latach 817-824[2]. Paschalis dedykował kaplicę swej matce.

Istnieją dwie interpretacje terminu episcopa, znajdującego się na mozaice (w postaci inskrypcji). Zwolennicy udzielania sakramentu święceń kobietom widzą w użyciu żeńskiego łacińskiego odpowiednika dla rzeczownika greckiego episkopos (επίσκοπος), oznaczającego biskupa, argument za praktyką ordynacji kobiet. Chodzi tutaj o istnienie domniemanego, ale nie popartego żadnymi innymi źródłami, kapłaństwa czy biskupstwa kobiet w chrześcijaństwie w IX wieku[3]. Przeciwnicy tej teorii zauważają, iż żeńskie odpowiedniki dla rzeczowników oznaczających urzędy kleryckie, muszą być widziane jako tradycyjne określenia dla kobiet będących żonami przedstawicieli kleru. Ma to do dzisiaj miejsce w Kościele prawosławnym, gdzie istnieją podobne terminy na określenie żony kapłana czy diakona. W chrześcijaństwie czasów starożytnych biskupi mieli żony, stąd termin episcopa oznacza żonę biskupa. W przypadku Teodory z mozaiki w bazylice św. Praksedy tytuł ten jest sposobem uczczenia matki biskupa Rzymu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrea Sterk: Women in Ancient and Medieval Christianity (ang.). www.clas.ufl.edu. [dostęp 2013-08-21].
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 51. ISBN 83-7006-437-X.
  3. Bridget Mary Meehan, Olivia Doko, Victoria Rue: A Brief Overview of Womenpriests in the History of the Roman Catholic Church. Roman Catholic Womenpriests, s. 3. (ang.)
  4. Anthony Dragani: Answer by Anthony Dragani (ang.). www.ewtn.com, 2005-02-12. [dostęp 2013-08-21].