Eric Edgar Cooke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eric Edgar Cooke (ur. 25 lutego 1931, zm. 26 października 1964) – australijski seryjny morderca i włamywacz zwany Potworem z Nedlands. Od 1958 do 1963 roku zamordował w Perth osiem osób.

Życiorys[edytuj kod]

Eric urodził się w 1931 roku. Miał rozszczep wargi, przez co był prześladowany przez inne dzieci. Po przebytej operacji miał stale problemy z mówieniem. Ojciec Erica, który był alkoholikiem, często znęcał się nad rodziną, a szczególnie nad synem. Jako dorosły Eric wziął ślub i miał siedmioro dzieci; pracował jako kierowca ciężarówki.

Morderstwa[edytuj kod]

Pierwszego morderstwa Cooke dokonał w 1959 roku. Przyłapany przez kobietę na włamaniu, zastrzelił ją. 27 stycznia 1963 roku Eric zaczepił siedzącą w samochodzie parę. Mężczyzna z auta rzucił w Cooke'a butelką, by go przegonić. Wściekły Eric zastrzelił go, a towarzyszącą mu dziewczynę zranił w nadgarstek. Tego wieczora zastrzelił jeszcze cztery przypadkowo napotkane osoby. Został schwytany w 1963 roku po tym, jak znaleziono należącą do niego broń.

Wyrok i egzekucja[edytuj kod]

28 listopada 1963 roku, Eric Cooke został uznany za winnego morderstw i skazany na karę śmierci przez powieszenie. Sir Albert Wolff – sędzia prowadzący jego rozprawę nazwał Cooke "nikczemnikiem pozbawionym wszelkich skrupułów".

Przed egzekucją Cooke przyznał się do dwóch innych morderstw, za które zostali skazani dwaj niewinni mężczyźni. Erica Edgara Cooke'a powieszono 26 października 1964 roku.

Niewinni[edytuj kod]

Dwaj Australijczycy zostali uznani w latach 50. i 60. za winnych morderstw, które później przypisano Ericowi:

  • Darryl Beamish – został uznany w 1961 roku za winnego morderstwa zamożnej kobiety Jillian Brewer w Melbourne, za co odsiedział 15 lat w więzieniu, mimo przyznania się Cooke'a w 1963 roku. Oficjalnie został oczyszczony z zarzutów w 2005 roku.
  • John Button – został uznany za winnego morderstwa swojej dziewczyny Rosemary Anderson, za co odsiedział 5 lat w więzieniu. Wyszedł z więzienia po przyznaniu się do zbrodni Cooke'a. W 2002 roku został oficjalnie oczyszczony z zarzutów.

Linki zewnętrzne[edytuj kod]