Europejska Wieś Bociania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Europejska Wieś Bociania – miejsce w którym znajduje się ponad 30 zasiedlonych gniazd bocianich rozlokowanych na słupach, budynkach oraz drzewach. To niezwykłe przyrodnicze zjawisko znajduje się w Dworku Pentowo[1].

Pentowo, europejska wieś bociania
Pentowo, gniazda bocianów

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Europejska Wieś Bociania jest położona na Podlasiu niedaleko zabytkowego Dworku Pentowo, w miejscowości Kolonia Kaczorowo, na zachodnich rubieżach Tykocina[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Huragan w 1991 roku, który przeszedł nad Pentowem doprowadził do ogołocenia drzew z konarów, gałęzi oraz połamania drzew. Ze względu na to, że owe miejsce znajduje się na szlaku przelotu bocianów między Afryką a Polską zostało ono dostrzeżone przez ptaki. Bociany z dnia na dzień w ekspresowym tempie zaczęły budować gniazda i się osiedlać. W pierwszym stadium osiedlania ornitolodzy stwierdzili iż trakcje elektryczne stanowią duże niebezpieczeństwo dla ptaków i ustawili w pobliżu specjalne platform i słupy[3]. Europejska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego – Euronatur stworzyła tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej dla miejscowości i gmin, które przedstawiły znaczące działania w celu ochrony i konserwacji miejsc lęgowych bociana białego na ich terenie. Pentowo otrzymało to wyróżnienie jako siódme w 2001 roku[4].

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W każdą ostatnią sobotę od maja do września można posłuchać koncertu muzyki klasycznej w plenerowej panoramie „Sangórki”, która znajduje się na terenie majątku Pentowo. W niedalekim sąsiedztwie bocianów oraz koni, o każdej porze roku dostępne jest również miejsce ogniskowe. Wszyscy zainteresowani jazdą konną mają możliwość nauczenia się podstaw jazdy konnej co pozwoli im samodzielnie ruszyć na wyprawę plenerową[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pentowo - Europejska Wieś Bociania, Atrakcje Podlasia [dostęp 2020-12-10] (pol.).
  2. Pentowo - Europejska Wieś Bociania, www.polskieszlaki.pl [dostęp 2020-12-15] (pol.).
  3. Krzysztof Żywczak, Made in Poland, 2014.
  4. Europejskie Wsie Bocianie | Dwór Pentowo [dostęp 2020-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-25] (pol.).
  5. Dwór Pentowo. VII Europejska Wieś Bociania Pentowo. : Podlaski Szlak Bociani, bocian.podlaskieit.pl [dostęp 2020-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25].