Eurosystem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eurosystem - struktura funkcjonująca w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Eurosystem stanowi cześć Europejskiego Systemu Banków Centralnych[1]. W jego skład wchodzi Europejski Bank Centralny oraz krajowe banki centralne państw strefy euro[1]. Do struktur Eurosystemu nie weszli natomiast przedstawiciele państw, które dokonały jednostronnej euroizacji[2]. ESBC, więc także Eurosystem, jest kierowany przez organy decyzyjne EBC[3]: Zarząd EBC oraz Radę Prezesów, którą tworzą Zarząd EBC wraz z prezesami banków centralnych Eurosystemu. Określenie Eurosystem stosowane było w publicystyce i literaturze przedmiotu od początku tworzenia ESBC, jednak pojęcie to znalazło się w prawie pierwotnym dopiero po wejściu w życie traktatu lizbońskiego[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Ryszard Wierzba: Europejski Bank Centralny. W: Bankowość centralna od A do Z. Narodowy Bank Polski, s. 156.
  2. Tomasz Bitner: Euro przyjęte na dziko - tzw. jednostronna euroizacja. dziennik.pl, 2009-05-07. [dostęp 17 lutego 2010].
  3. Artykuł 8 Protokołu (nr 4) w sprawie statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i EBC (Dz. Urz. UE C 115 z 09.05.2008)
  4. Łukasz Szymczyk: Jakie zmiany do funkcjonowania strefy euro wprowadza Traktat Lizboński ? (cz. V). nbportal.pl, 2008-12-17. [dostęp 17 lutego 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Wierzba: Europejski Bank Centralny. W: Bankowość centralna od A do Z. Narodowy Bank Polski, s. 156-157.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]