Przejdź do zawartości

FC Eindhoven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
FC Eindhoven
Pełna nazwa

Football Club Eindhoven

Przydomek

Blauw-witten (Niebiesko-Biali)

Barwy

       
niebiesko-białe

Data założenia

16 listopada 1909

Liga

Eerste divisie

Państwo

 Holandia

Prowincja

 Brabancja Północna

Stadion

Jan Louwers Stadion

Prezes

Ronald Onink

Trener

Rob Penders

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Football Club Eindhovenholenderski klub piłkarski mający siedzibę w mieście Eindhoven, obecnie grający w Eerste divisie.

Klub został założony 16 listopada 1909 jako EVV Eindhoven. W 1954 roku Eindhoven został ostatnim mistrzem kraju, zanim status rozgrywek w Holandii zmieniono na profesjonalny. Eindhoven od tego czasu grał w Eredivisie, aż do roku 1957, gdy został zdegradowany o klasę niżej, w której grał aż do roku 1969. 2 lata później klub ponownie spadł z ligi, a w 1975 roku awansował. W 1977 roku nastąpiła kolejna degradacja i od tego czasu FC Eindhoven gra nieprzerwanie na drugim froncie.

Najwięksi rywale klubu FC, to sąsiedzi z miasta Eindhoven, PSV Eindhoven. Mecze przeciwko PSV nazywane są "Lichstad Derby" ("Derby Miasta Światła"). Rywalizacja pomiędzy klubami, podobnie jak choćby w Glasgow, ma podłoże zarówno pochodzeniowe jak i religijne. FC Eindhoven od czasu powstania był uważany za klub katolicki, podczas gdy PSV to klub protestancki.

W 2004 roku FC Eindhoven podpisał z PSV umowę o współpracy, dzięki czemu byłaby możliwość przepływu młodych zawodników z jednej do drugiej drużyny. Ostatecznie współpracę zakończono rok później, w 2005 roku.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Klub ma na swoim koncie zwycięstwa w:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]