Przejdź do zawartości

FITS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

FITS (ang. flexible image transport system) – format pliku wykorzystywany do przechowywania, przekazywania oraz manipulowania obrazami zawierającymi informacje naukowe. Jest najczęściej stosowanym formatem w zagadnieniach związanych z astronomią; wykorzystują go agencje NASA oraz IAU[1]. W przeciwieństwie do wielu innych formatów, został zaprojektowany także do przechowywania informacji naukowych i w związku z tym istnieje możliwość zapisania wielu dodatkowych danych wraz z oryginalnymi metadanymi[2].

Główną zaletą formatu jest to, że metadane obrazów przechowywane są w nagłówku zapisanym standardowymi znakami ASCII, co powoduje, że jest on czytelny dla człowieka. Każdy plik w formacie FITS składa się z co najmniej jednego nagłówka zawierającego 80-znakowe bloki znaków ASCII kodujących pary klucz/wartość. Pary te mogą dostarczać informacji o wielkości i wymiarach obrazu, format danych, komentarze oraz dowolną inną informację, jaką autor tam umieści.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Potrzeba zaprojektowania nowego formatu pliku narodziła się wraz z potrzeba przekazywania obrazów oraz danych astronomicznych z jednej organizacji do innej. Pracę nad formatem rozpoczęli Don Wells oraz Ron Harten około roku 1976. Stworzyli wtedy format, który składał się z jednego nagłówka oraz sekcji danych następującej po nim. W styczniu 1979 została sformowana grupa, której zadaniem było stworzenie standardu zapisu danych astronomicznych. Pierwsza wersja formatu, zwanego także Basic FITS, została ukończona 28 marca 1979[3]. W 1981, po przetestowaniu formatu na kilku różnych systemach komputerowych, oficjalnie opublikowano pierwszą wersję formatu, a w 1982 format został zatwierdzony przez IAU jako standard[4].

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

W ogólności plik w formacie FITS powinien się składać z co najmniej jednego nagłówka oraz bloku danych następujących po nim. Blok taki nazywany jest HDU (Header-Data Unit). Plik składający się z jednego bloku HDU nazywany jest plikiem SIF (od Single Image FITS), natomiast plik składający się z wielu jednostek HDU nazywany jest plikiem MEF (Multi-Extension FITS)[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Informacje o formacie na stronach NASA. NASA. [dostęp 2009-07-29]. (ang.).
  2. FITS: A Flexible Image Transport System. [dostęp 2018-11-17]. (ang.).
  3. Notka z okazji 13 urodzin formatu. [dostęp 2009-07-29]. (ang.).
  4. a b Opis formatu FITS. [dostęp 2009-07-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]