FTTH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FTTH (Fiber To The Home – światłowód do domu) - odmiana FTTX przeznaczona dla użytkownika domowego, gdzie światłowód poprowadzony jest od centrali do mieszkania abonenta. Sieć FTTH jest częścią sieci dostępowej i składa się z elementów aktywnych: OLT, ONT oraz łączącej je pasywnej optycznej sieci dystrybucyjnej ODN, obejmującej elementy i urządzenia za pomocą których sygnał optyczny przesyłany jest z obiektu operatora do lokalu abonenta. Sieć ODN składa się z sieci dosyłowej, sieci dołączeniowej oraz sieci instalacyjnej. Sieć dosyłowa  to część sieci światłowodowej, realizująca transmisje danych, doprowadzona od punktu dostępowego OLT (optyczne zakończenie liniowe umieszczone w pomieszczeniu centrali telekomunikacyjnej) do urządzenia o nazwie Spliter znajdującego się w pomieszczeniu w budynku wielorodzinnym. Usługa oferuje szerokopasmowe usługi teleinformatyczne takie jak:

Koszty technologii światłowodowej są dosyć duże. KMI Research przewidywało, że cena wszystkich urządzeń (konwertery, mufy światłowodowe, kable, przełączniki, karty sieciowe itp.) używanych w tej technologii w latach 2001-2008 miała wynieść 3,9 miliarda funtów[1].

Budowa sieci FTTH[edytuj | edytuj kod]

Sposób budowy oraz architektura sieci FTTH jest zależna od wielu czynników. Główne to

1. Rodzaj obszaru zabudowy:

 • greenfield – obszar niezabudowany lub w bardzo wczesnej fazie budowy, nieposiadający infrastruktury telekomunikacyjnej, która może być planowana i budowana od podstaw,
 • brownfield – obszar zabudowany i zasiedlony z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną wymagającą uzupełnienia, rozbudowania

2. Typ i gęstość zabudowy – domy jednorodzinne i wielorodzinne;

3. Gęstość zaludnienia;

4. Przewidywany potencjał abonencki na danym obszarze;

5. Wielkość sieci FTTH;

6. Koszt budowy infrastruktury oraz bieżąca obsługa i utrzymanie;

Podstawowe wymagania funkcjonalne sieci FTTH obejmują[2]:

 • dostarczenie każdemu abonentowi usług i treści w paśmie o dużej przepustowości;
 • zaprojektowanie elastycznej architektury sieci umożliwiającej zaspokajanie przyszłych potrzeb;
 • bezpośrednie połączenie optyczne z każdym abonentem końcowym bezpośrednio do aktywnego urządzenia, zapewniające maksymalną dostępną pojemność w celu zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na usługi;
 • uwzględnienie potrzeb przyszłej modernizacji i rozbudowy;
 • minimalne zakłócenia podczas wdrażania sieci, po to, aby pobudzać akceptację sieci światłowodowych wśród właścicieli sieci oraz dostarczać korzyści abonentom FTTH;
  Architektura FTTH

Topologia sieci FTTH[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej stosowanymi topologiami są topologia punkt-wielopunkt, która jest często łączona z technologią pasywnej sieci optycznej (PON) oraz topologia punkt-punkt, w której wykorzystuje się zwykle technologie przesyłowe Ethernet.

Topologie punkt-wielopunkt (P2MP) zakładają poprowadzenie pojedynczego światłowodu „transportowego” z centrali do punktu rozgałęzienia. Stamtąd układany jest do abonenta pojedynczy, dedykowany światłowód.

W technologii pasywnej sieci optycznej, takiej jak GPON, wykorzystuje się w punktach rozgałęzienia pasywne splitery optyczne, a dane są szyfrowane, dzięki czemu użytkownicy otrzymują wyłącznie dane dla nich przeznaczone. Technologia aktywnego Ethernetu również może być wykorzystywana do kontrolowania dostępu abonenta w topologii punkt-wielopunkt, jednakże wymaga umieszczenia w terenie przełączników sieci Ethernet. Każdy z klientów posiada logiczne łącze punkt-punkt, a użytkownik końcowy wysyła i odbiera wyłącznie dane dla niego przeznaczone.

Topologie punkt-punkt (P2P) zapewniają dedykowane światłowody pomiędzy węzłem dostępowym a abonentem. Każdy z abonentów posiada bezpośrednie połączenie z dedykowanym światłowodem. Droga od centrali do klienta może składać się z kilku odcinków światłowodów połączonych spojeniami lub złączami rozłączalnymi, ale stanowi ciągłą drogę optyczną od węzła dostępowego do mieszkania.

Większość istniejących wdrożeń FTTH typu punkt-punkt wykorzystuje Ethernet, który może być łączony z innymi technologiami stosowanymi do transmisji. Ta topologia może również obejmować technologie PON, jeżeli w węźle dostępowym umieszczone zostaną pasywne splitery optyczne[3].

Schemat podłączenia FTTH w różnych technologiach[edytuj | edytuj kod]

1.    FTTH – światłowód od centrali do mieszkania abonenta. W przypadku sieci Orange Polska urządzenie przetwarzające sygnał ze świetlnego biegnącego światłowodem na sygnał miedziany – ONT zostało umieszczone wewnątrz modemu FunBox 3.0.

2.    MoCA (Multimedia over Coax Alliance) – światłowód od centrali do skrzynki w budynku, a dalej po istniejącym kablu koncentrycznym

3.    PoE (Power over Ethernet) – światłowód od centrali do skrzynki w budynku, a dalej po istniejącym kablu ethernetowym

Architektura FTTH w podziale na technologie dostępne w sieci GPON - FTTH, MoCA, PoE

W przypadku podłączeń do budynków jednorodzinnych schemat podłączenia może być inny, gdyż wykorzystywane jest więcej elementów, lecz ostateczne działanie usługi nie różni się niczym od zastosowanego w gospodarstwach wielorodzinnych[4].

FTTH w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Liczba podłączonych do technologii FTTH gospodarstw domowych w Polsce gwałtownie rośnie. We wrześniu 2017 roku w zasięgu znalazło się ponad 2 mln gospodarstw domowych, a wzrost wyniósł 46% w ciągu roku. Z usług FTTH korzystało 3,9 proc. gospodarstw domowych, czyli około 0,5 mln abonentów, a wzrost w skali roku wyniósł 400%[5]. Raport przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazuje, że na koniec 2017 r. z internetu światłowodowego korzystało 750 tys. abonentów, a wzrost w porównaniu z końcem 2016 r. wyniósł. 250 tys. abonentów[6].

Znaczący wzrost liczy gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu zaczął się w Polsce w 2015 roku, wraz z intensywnym programem inwestycyjnym Orange Polska, który w latach 2016-2020 planuje zainwestować w doprowadzenie światłowodu do domów klientów ponad 4 mld zł[7][8]. We wrześniu 2017 roku w zasięgu tej sieci było 2,200 tys[9]. gospodarstw domowych, a na koniec I kwartału 2018 – 2,691 tys[10]. 19 kwietnia.2018 z  usługi opartej o technologię światłowodową, sprzedawanej jako Orange Światłowód, korzystało już  ponad 250 000 klientów[11].

Innymi dużymi operatorami, którzy świadczą usługi FTTH są m.in Inea i Toya. Pierwszy z nich na koniec grudnia 2015 r. miał największy udział w rynku.W tym momencie z usług FTTH w Polsce korzystało 310 tys. gospodarstw domowych, z czego 11% z usług Inea.

Na terenie Unii Europejskiej we wrześniu 2017 roku łącze w technologii FTTH/FTTB podłączone było do 24,77 mln budynków, a możliwość skorzystania z niej miało łącznie 72,5 mln gospodarstw.

Technologie[edytuj | edytuj kod]

Przy projektowaniu sieci FTTH należy wybrać jedną z dwóch architektur:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zahir Irani, Sofiane Sahraoui, Sevgi Ozkan, Ahmad Ghoneim, Tony Elliman: T-GOVERNMENT FOR BENEFIT REALISATION (ang.). [dostęp 2014-12-22].
 2. FTTH Council, FTTH Handbook 2014, strona 12.
 3. FTTH Council, FTTH Handbook 2014, strony 14-15.
 4. Montuję Światłowód : Jak to działa odcinek #1. Orange Polska 2018-04-17.
 5. Światłowody wg FTTH Council: w Polsce szybko rośnie zasięg, „Rzeczpospolita” [dostęp 2018-07-02].
 6. W 2017 roku ubyło internetowych białych plam, „Rzeczpospolita” [dostęp 2018-07-02].
 7. Milion gospodarstw domowych w zasięgu internetu światłowodowego Orange | Biuro Prasowe Orange Polska, „Biuro Prasowe Orange Polska” [dostęp 2018-07-02] (pol.).
 8. Orange.one - nowy plan strategiczny Orange Polska | Biuro Prasowe Orange Polska, „Biuro Prasowe Orange Polska” [dostęp 2018-07-02] (pol.).
 9. Wyniki finansowe Orange Polska za III kwartał 2017 r.
 10. Wyniki finansowe Orange Polska za I kwartał 2018 r.
 11. JF Fallacher on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-02] (pol.).