Fartuch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta w fartuchu kuchennym
Pracownicy w białym fartuchu ochronnym
Fartuch w tradycyjnym słowackim stroju ślubnym - detal.

Fartuchubranie ochronne, zakładane od przodu i wiązane z tyłu. W nowszych czasach również inna nazwa na kitel (krojem najczęściej zbliżony do płaszcza). Stosowane wszędzie tam, gdzie wymagają tego zasady higieny lub możliwe jest zabrudzenie, czy też zniszczenie odzieży (np. w szpitalach, laboratoriach, na halach produkcji maszyn, ubojniach).

Pielęgniarz w fartuchu frontowym

Stosowane w gospodarstwie domowym fartuszki pozbawione są zazwyczaj rękawów; zakładane są przez głowę. Poza gospodarstwem domowym najpowszechniejsze są fartuchy zakładane od tyłu, zapinane guzikami od przodu. Wyjątek stanowią fartuchy frontowe zakładane od przodu i wiązane z tyłu, stosowane głównie w prosektoriach.

Wyróżnia się również fartuchy ochronne, np. przeciwradiacyjne - używane przez personel obsługujący aparaty rentgenowskie. Fartuchy takie wykonywane są z gumy ołowiowej (zawierającej ołów; 3-4 razy ciężej od zwykłej gumy), osłabiającej promieniowanie jonizujące[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypis[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Szepke: 1000 słów o atomie i technice jądrowej. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06723-6. (pol.)