ffdshow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ffdshow
Logo ffdshow
Logo programu
System operacyjny Microsoft Windows
Język programowania Asembler, C, C++
Pierwsze wydanie 2002-05-20
Aktualna wersja stabilna 1.3.4531 (28 czerwca 2014; 3 lata temu)
Aktualna wersja testowa 1.3.4533 (30 września 2014; 3 lata temu)
Licencja GPL
Rodzaj Kodek dźwięku
Strona internetowa
Konfiguracja dekodera ffdshow

ffdshow – filtr DirectShow i VfW dla wielu formatów audio i wideo, włącznie z DivX i XviD wykorzystujący bibliotekę libavcodec, XviD i inne biblioteki open source'owe. Ma bogaty zestaw filtrów postprocessingujących. ffdshow potrafi manipulować ścieżką dźwiękową przez dodawanie efektów specjalnych jak np. equalizer, dekoder Dolby itd.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja ffdshow została opublikowana w maju 2002 jako alternatywa dla dekoderów DivX 3.11 oraz zainfekowanego wówczas adware Gator DivX-a 5.02. Głównym autorem i pomysłodawcą ffdshow był Milan Cutka, który porzucił projekt w roku 2006. Pracą nad ffdshow (przemianowanym wówczas na ffdshow tryouts) zajęli się niezależni programiści, którzy nadal aktualizują kodeki, usuwają błędy, oraz dodają do ffdshow nowe możliwości. ffdshow jest jednym z najczęściej aktualizowanych aplikacji tego typu - zazwyczaj w ciągu miesiąca pojawia się kilka nowych wersji.

Cechy ffdshow[edytuj | edytuj kod]

ffdshow może być skonfigurowany do wyświetlania napisów, można robić zrzuty ekranu, obsługuje rozmaite filtry takie jak ostrość, rozmycie i usuwanie szumów i wiele innych. Ma możliwość manipulowania dźwiękiem z efektami equalizer, Dolby decoder, pogłos.

ffdshow korzysta z libavcodec i wiele innych otwartych bibliotek do dekodowania najpopularniejszych formatów.

ffdshow dekoduje dźwięk w formatach:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]