Adware

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.

Licencja[edytuj]

Pojęcie to można rozumieć jako rodzaj (i typ) licencji oprogramowania (zazwyczaj zamkniętego). Rozumiane w tym sensie Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlania reklam, zwykle w postaci bannerów. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach. Zwykle jest też możliwość zakupu wersji programu bez reklam.

Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów. Najbardziej znanym tego typu programem jest w Polsce komunikator Gadu-Gadu. Podobnie jak w przypadku innych reklam internetowych da się je zablokować za pomocą odpowiednio skonfigurowanych pośredników HTTP.

Cecha oprogramowania[edytuj]

W sposób całkowicie niezależny od powyższego adware może oznaczać również programy, które bez zgody odbiorcy (w przypadku licencji zgoda następuje w zamian za bezpłatne udostępnienie), w sposób utrudniający obsługę komputera, wyświetlają niechciane reklamy. W przypadku "ukrytych" modułów adware często łączone są one z innymi szkodliwymi kodami, jak np. modułami szpiegującymi, dostarczającymi autorom aplikacji wiele informacji o użytkowniku – głównie adres IP, używany system operacyjny, przeglądarka, a niekiedy strony, do których łączy się dany użytkownik[potrzebny przypis]. Do usuwania tego typu modułów służą programy typu Ad-Aware, Spybot Search & Destroy lub SpyBot Destroyer.

Licencja a cecha[edytuj]

Reklamy wyświetlane w ramach licencji, z którą użytkownik zgadza się przed instalacją programu (lub nie zgadza i nie instaluje), są zazwyczaj dużo mniej inwazyjne, a podczas odinstalowywania usuwane są kody odpowiedzialne za ich wyświetlanie. Z tego względu należy odróżnić adware jako licencję od typu szkodliwego oprogramowania. W tym drugim przypadku zgody brak, a dezinstalacja jest mocno utrudniona.

Zobacz też[edytuj]