Fineus (syn Belosa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fineus
Φινεύς
Ilustracja
Luca Giordano, Perseusz zamienia Fineusa i jego zwolenników w kamienie
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Belos

Matka

Anchinoe

Rodzeństwo

Cefeusz, Ajgyptos, Danaos

Fineus (gr. Φινεύς) – postać z mitologii greckiej, uważany najczęściej za syna króla Egiptu Belosa i Anchinoe oraz brata Cefeusza, Ajgyptosa, Danaosa i Tronii[1].

Był zaręczony ze swoją bratanicą Andromedą i knuł intrygi przeciw pragnącemu ją poślubić Perseuszowi. Gdy Perseusz ocalił przeznaczoną morskiemu potworowi na pożarcie dziewczynę, w sali pałacu Fineusa doszło do kłótni, w trakcie której heros przy pomocy głowy Meduzy zamienił Fineusa i jego zwolenników w kamienie[1][2].

Niektórzy mitografowie próbowali utożsamić go z królem trackim Fineusem, znanym z mitu o Argonautach, dokonując w tym celu niezbędnej modyfikacji opowieści – Fineus nie miał być wówczas zamieniony przez Perseusza w kamień, a jedynie oślepiony[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Charles Russell Coulter, Patricia Turner: Encyclopedia of Ancient Deities. London: Routledge, 2000, s. 382. ISBN 1-57958-270-2.
  2. a b Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 103. ISBN 978-83-04-04673-3.