Przejdź do zawartości

Fiorenzo Marini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fiorenzo Marini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1914
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

19 stycznia 1991
Chieri

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy
Igrzyska olimpijskie
złoto Rzym 1960 szermierka
(szpada druż.)
srebro Londyn 1948 szermierka
(szpada druż.)
Mistrzostwa świata
złoto Monte Carlo 1950 szpada druż.
srebro Sztokholm 1951 szpada druż.
brąz Bruksela 1953 szpada ind.

Fiorenzo Marini (ur. 14 marca 1914 w Wiedniu, zm. 19 stycznia 1991 w Chieriie) – włoski szpadzista, dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948 roku wspólnie z Edoardo Mangiarottim, Carlo Agostonim, Dario Mangiarottim, Gino Cantone i Marco Antonio Mandruzzato zdobył drużynowo srebrny medal. Brał też udział w igrzyskach olimpijskich w Rzymie dwanaście lat później, gdzie Włosi w składzie: Edoardo Mangiarotti, Giuseppe Delfino, Carlo Pavesi, Alberto Pellegrino, Fiorenzo Marini i Gianluigi Saccaro zwyciężyli drużynowo. W obu przypadkach w zawodach indywidualnych nie startował.

Podczas mistrzostw świata w Monte Carlo w 1950 roku wspólnie z Giorgio Anglesio, Edoardo Mangiarottim, Giuseppe Delfino i Carlo Pavesim zdobył złoty medal w zawodach drużynowych. W tej samej konkurencji Włosi z Marinim w składzie zdobyli też srebrny medal na mistrzostwach świata w Sztokholmie (1951). Ponadto zdobył brązowy medal indywidualnie na mistrzostwach świata w Brukseli w 1953, plasując się za dwoma Węgrami: Józsefa Sákovicsa i Barnabása Berzsenyiego.[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Fechten – Weltmeisterschaften (Herren – Degen) [online], sport-komplett.de [dostęp 2023-10-14] (niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]