Fire (singel The Crazy World of Arthur Brown)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fire
Wykonawca singla
z albumu The Crazy World of Arthur Brown
zespołu The Crazy World of Arthur Brown
Strona A

Fire!

Strona B

Rest Cure

Wydany

7 czerwca 1968 (Wielka Brytania)

Gatunek

rock

Długość

2:52

Wydawnictwo

Track, Atlantic

Producent

Kit Lambert

Format

płyta winylowa

Autor

Arthur Brown/Vincent Crane

Kompozytor

Arthur Brown/Vincent Crane

Singel po singlu
„„Devil's Grip””
(1967)
„Fire”
(1968)
„„Nightmare””
(1968)

„Fire” to utwór zespołu The Crazy World of Arthur Brown, pochodzący z jego wydanego w 1968 roku debiutanckiego albumu, zatytułowanego również The Crazy World of Arthur Brown. W tym samym roku osiągnął 1. miejsce na liście UK Singles Chart w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych 2. miejsce na liście Hot 100 tygodnika Billboard. Sprzedany w samych tylko Stanach Zjednoczonych w liczbie 1 miliona egzemplarzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Fire”, napisany wspólnie przez Arthura Browna i Vincenta Crane’a został wydany 7 czerwca 1968 roku w Wielkiej Brytanii jako singel. Osiągnął 1. miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart okupując je przez tydzień, a na liście znajdował się w sumie przez 14 tygodni[1]. Wydany w Stanach Zjednoczonych przez wytwórnię Atlantic, doszedł do 2. miejsca na liście przebojów Hot 100 tygodnika Billboard[2], zajmując je przez dwa tygodnie; w sumie na liście znajdował się przez 13 tygodni. Zdobył ponadto tytuł Złotej Płyty, nadany przez RIAA za 1 milion sprzedanych egzemplarzy na rynku amerykańskim[1].

Wykonanie estradowe. Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Utwór, utrzymany w klimacie psychodelicznego horroru, rozpoczynał się growlem Browna: „I am the God of Hellfire, and I bring you … fire!!” („Jestem Bogiem Piekielnego Ognia i przynoszę ci… ogień !!”)[3]. Wykonywany był na scenie przez lidera zespołu przebranego w kolorowe szaty, z twarzą pomalowaną w różne kolory, z płonącym hełmem na głowie, ekscytującego publiczność okrzykami, pomrukami i podskokami[1]. Walor nowości, jaki cechował przebój, miał jednak krótki żywot. Brown, który przyjął pseudonim God of Hellfire (Bóg Piekielnego Ognia) rozwiązał swój zespół już w 1969 roku, po czym na pewien czas przyłączył się do młodzieżowej komuny. Pomimo że wywarł wpływ na innych artystów, takich jak Alice Cooper czy zespół Kiss, pozostał wraz ze swym „Szalonym Światem” fenomenem jednego przeboju[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Murrells 1978 ↓, s. 238.
  2. a b Best Classic Bands: The Crazy World of Arthur Brown’s Incendiary “Fire”. bestclassicbands.com. [dostęp 2020-04-17]. (ang.).
  3. Cory Grow w: Rolling Stone: Veteran Shock Rocker Arthur Brown Talks Jimi Hendrix, Close Calls With Fire. www.rollingstone.com. [dostęp 2020-04-17]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

„Fire” na Discogs