Flaga Antarktydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antarktyda, jako że nie jest państwem, ani nie ma własnego rządu, nie ma swojej oficjalnej flagi. Istnieje jednak kilka propozycji flag dla tego kontynentu. Od 2002 roku często za nieoficjalną flagę Antarktydy uznaje się flagę przyjętą przez traktat antarktyczny

Flaga Traktatu Antarktycznego przyjęta w 2002
Projekt flagi należący do Grahama Bartrama
Projekt flagi należący do Whitney'a Smitha

Proponowane flagi[edytuj | edytuj kod]

Powstało kilka proponowanych flag Antarktydy, w tym projekt brytyjskiego weksylologa Grahama Bartrama oraz amerykańskiego Whitney'a Smitha.

Graham Bartram[edytuj | edytuj kod]

Projekt Grahama Bartrama przedstawia białą figurę o kształcie Antarktydy na błękitnym tle, nawiązującym do flagi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Błękitne tło ma być symbolem neutralności, co skierowane jest do krajów roszczących sobie pretensje do terytoriów kontynentu. Na chwilę obecną jest to najbardziej popularny projekt flagi, na co może wskazywać m.in. najczęstsze występowanie wynikach wyszukiwania w Google dla zapytania "Flaga Antarktydy".

Whitney Smith[edytuj | edytuj kod]

Flaga Whitney'a Smitha zawiera biały emblemat, składający się z litery A, opartej na figurze, symbolizującej położenie Antarktydy w południowej części planety, podtrzymywanej na dłoniach, na pomarańczowym tle. Kolor pomarańczowy jest międzynarodowym symbolem akcji ratunkowych (w tym wypadku ratunek przyrody), ma także zwracać uwagę poprzez wyróżnianie się na tle innych flag i kontrastowanie z białym krajobrazem Antarktydy. W emblemacie litera "A" symbolizuje słowo Antarktyda, figura będąca postumentem dla litery ukazuje położenie kontynentu (zgodnie z koncepcją rysowania map z północą na górze), natomiast ręce są symbolem ludzi dobrego serca, ratujących kontynent. Mimo iż flaga jest mniej popularna w świecie kultury masowej, to jednak ta wersja pojawiła się w kilku amerykańskich atlasach.

Flagi terytoriów antarktycznych[edytuj | edytuj kod]

Obok proponowanych flag dla całego kontynentu istnieje również kilka flag terytoriów, do których prawa rości sobie kilka państwa świata.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]