Flimkien għal Ambjent Aħjar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flimkien għal Ambjent Aħjar (FAA) – maltańska niedochodowa organizacja pozarządowa, zaangażowana w ochronę dziedzictwa architektonicznego i wiejskiego Malty i Gozo oraz zdrowej jakości życia[1]. Obstaje za lepszym zachowaniem i wykorzystywaniem dziedzictwa wysp maltańskich, nie tylko ze względu na ochronę, ale również jako czynnik odnowy społecznej w obszarach takich jak dolna Valletta, Three Cities oraz mniejsza siostrzana wyspa Gozo. Nazwa organizacji jest skracana w prasie lokalnej do trzech liter - FAA. Jej motto to "together for a better environment" (razem dla lepszego środowiska)[2].

Historia i zadania[edytuj | edytuj kod]

Założona w 2006, FAA ustaliła tor zachowywania dla przyszłych pokoleń miejsc, począwszy od farmy Tal-Papa, oazy rzadkich roślin endemicznych oraz chronionej fauny, datowanej wstecz do XVI wieku, Palazz ta'Rohan w Balzan, Ta' Ħaġrat w Mġarr, Villa Bologna w Attard, Art Deco House oraz Villa Bonici w Sliemie, jak też dwie okazałe rezydencje w Ghaxaq. Kampania FAA uratowała krajobrazy ulic i obiekty publiczne w wioskach i miastach, takich jak Mellieħa, Sliema, Senglea i Marsaskala, chroniąc także ciek wodny w Mellieħa oraz dziewicze tereny w Żebbuġ, Marsalforn, Qala Valley i zbocze Ramla l-Ħamra od zabudowania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Who We Are - Flimkien Ghal Ambjent Ahjar (ang.). Flimkien Ghal Ambjent Ahjar. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-23)].
  2. Uwe Jens Rudolf, Warren G. Berg: Historical Dictionary of Malta. Scarecrow Press, 2010, s. 233. ISBN 978-0-8108-7390-2. (ang.)