Flux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flux
Autor Media Machines
Aktualna wersja stabilna 2.1
Platforma sprzętowa IBM PC
System operacyjny Windows Me
Rodzaj Oprogramowanie graficzne
Licencja własnościowa
Strona internetowa

Flux – pakiet oprogramowania graficznego 3D wydany przez Media Machines składający się z Flux Player i Flux Studio.

Flux Player to przeglądarka VRML/X3D, która funkcjonowała zarówno jako wtyczka w Internet Explorerze, jak i jako samodzielny program dla Windows. Flux Studio to edytor VRML/X3D, który funkcjonował w Microsoft Windows. Oba programy dało się uruchomić pod Windows Me/2000 i wyższymi.

Flux Player i Flux Studio były dostępne za darmo do dowolnego użytku pod własnościową licencją Flux Player i Flux Studio[1].

Oprogramowanie Flux było rozwijane przez Tony'ego Parisiego, który wcześniej współpracował z Markiem Pesce'em przy tworzeniu eksperymentalnego prototypu VRML zwanego Labyrinth. Tony Parisi zaczął rozwijać i rozprowadzać Intervista/PLATINUM WorldView, przeglądarkę VRML klasy profesjonalnej, w której zostały wprowadzone paski nawigacyjne. Flux Studio potrafił skutecznie importować i eksportować pliki *.WRL, *.X3DV i *.X3D.

Startowa wersja dystrybucyjna Flux Player 2.0 i Flux Studio 2.0 została wypuszczona 21 lutego 2007 roku; podczas gdy finalna wersja dystrybucyjna Flux Player 2.1 i Flux Studio 2.1 została wypuszczona 28 maja 2007 roku[2].

Przejęcia[edytuj | edytuj kod]

W maju 2008, firma MediaMachines została przemianowana na firmę Vivaty[3][4][5], a oprogramowanie Flux Player i Flux Studio zostało przemianowane[6] na Vivaty Player i Vivaty Studio. Jednak, 16 kwietnia 2010, firma Vivaty została zlikwidowane[7][8] a następnie przejęte przez Microsoft[9]. Vivaty Player wraz z Vivaty Studio są już dłużej niedostępne. Zarówno Vivaty Player jak i Vivaty Studio wspierały Windows XP/Vista i wyższe[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]