Flux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flux
Autor Media Machines
Platforma sprzętowa IBM PC
System operacyjny Windows Me
Aktualna wersja stabilna 2.1
Licencja własnościowa
Rodzaj Oprogramowanie graficzne
Strona internetowa

Flux – pakiet oprogramowania graficznego wydany przez Media Machines składający się z Flux Player i Flux Studio.

Flux Player jest przeglądarką VRML/X3D która funkcjonuje zarówno jako wtyczka w Internet Explorerze, jak i jako samodzielny program dla Windows. Flux Studio jest edytorem VRML/X3D funkcjonującym w Windows. Oba programy da się uruchomić pod Windows Me/2000 i wyższymi.

Flux Player i Flux Studio są dostępne za darmo do dowolnego użytku pod własnościową licencją Flux Player i Flux Studio[1].

Oprogramowanie Flux było rozwijane przez Tony'ego Parisiego który niegdyś współpracował z Markiem Pescem przy tworzeniu eksperymentalnego prototypu VRML zwanego Labyrinth. Tony Parisi zaczął rozwijać i rozprowadzać Intervista/PLATINUM WorldView, przeglądarkę VRML klasy profesjonalnej, w której zostały wprowadzone paski nawigacyjne. Flux Studio potrafi skutecznie importować i eksportować pliki *.WRL, *.X3DV i *.X3D.

Startowa wersja dystrybucyjna Flux Player 2.0 i Flux Studio 2.0 została wypuszczona 21 lutego 2007 roku; podczas gdy finalna wersja dystrybucyjna Flux Player 2.1 i Flux Studio 2.1 została wypuszczona 28 maja 2007 roku[2].

Przejęcia[edytuj | edytuj kod]

W maju 2008, firma MediaMachines została przejęta przez firmę Vivaty[3][4], a oprogramowanie Flux Player i Flux Studio zostało przejęte jako Vivaty Player i Vivaty Studio[5]. Jednak, 16 kwietnia 2010, Vivaty zostało zlikwidowane[6][7] a następnie przejęte przez Microsoft[8]. Vivaty Player wraz z Vivaty Studio są już dłużej niedostępne. Zarówno Vivaty Player jak i Vivaty Studio wspierały Windows XP/Vista i wyższe[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]