Forehand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jelena Diemientjewa wykonująca forehand

Forehand – w tenisie ziemnym i tenisie stołowym uderzenie z prawej strony wewnętrzną stroną rakiety (w tenisie stołowym: rakietki) przez zawodników praworęcznych; u osób leworęcznych uderzenie z lewej strony[1]

Forehand najczęściej wykonywany jest jedną ręką, lecz zdarza się, że wykonywano go obydwoma rękoma, tzw. forehand oburęczny. Takie uderzenia prezentują znane tenisistki: Marion Bartoli[2] i Aiko Nakamura[3], grając przy tym również oburęczny backhand. Również charakterystycznym i najskuteczniejszym zagraniem Rafaela Nadala jest topspinowy forehand wykonywany lewą ręką[4].

Przy forehandzie prawa ręka trzyma rączkę rakiety chwytem chwyt wschodni. Przy wykonywaniu forehandu zawodnik ustawiony jest bocznie z lewą nogą z przodu. Przed wykonaniem uderzenia ciężar ciała spoczywa na nodze prawej, co zmienia się wraz z wykonaniem forehandu. Przed odbiciem tułów ustawiony jest bokiem – nastąpił skręt. Po wykonaniu uderzenia rakieta prowadzona jest za plecy. W momencie kontaktu rakiety z piłką tenisową płaszczyzna rakiety ułożona jest równolegle do siatki[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jacek Czerniszewski: Słowniczek tenisowy (pol.). Tenis.net.pl, 2007-06-02. [dostęp 2012-08-03].
  2. Profil na stronie WTA (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2012-08-03].
  3. Profil na stronie WTA (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2012-08-03].
  4. Cynthia Gorney: Ripped. (Or Torn Up?) (ang.). The New York Times, 17 czerwca 2009. [dostęp 24 kwietnia 2011].
  5. Lekcja 2 – forhend (pol.). tenisportal.com. [dostęp 2012-08-03].