Forres (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Forres
Forres
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Tytler Street, Forres
Zarządca First ScotRail
Data otwarcia 1858
Liczba pasażerów (2009) 110 000[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
1
Kasy T (Pon - Sob: 07:46-14:50)
Automaty biletowe[2]
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Moray
Mapa lokalizacyjna Moray
Forres
Forres
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Forres
Forres
Ziemia 57°36′34″N 3°37′32″W/57,609444 -3,625556
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Forres (ang: Forres railway station) – stacja kolejowa w Forres, w hrabstwie Moray, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Stacja jest zarządzana przez First ScotRail i znajduje się na Aberdeen to Inverness Line.

Chociaż Forres jest wciąż obsługiwany przez pociągi pasażerskich na wschód i zachód, to kiedyś można było podróżować na południe od linii kolejowej do Perth przez Dava na Inverness and Perth Junction Railway.

Historia[edytuj]

Przed otwarciem trasy Dava, wszystkie usługi na południe rozpoczynały się w Aberdeen (na północno-wschodnim wybrzeżu). Problemem podczas łączenia w Aberdeen pociągów Inverness - Aberdeen była stacja końcowa dla dwóch firm kolejowych, a więc miał dwie oddzielne stacje: jeden służył na wschód, a drugi był punktem wyjścia dla usług na południe (przez wybrzeża). Chociaż były połączone przez autobus, połączenia były rzadkie i pasażerowie oczekiwali na połączenie w kierunku południa.

Plany na bardziej bezpośrednią drogę przez Carrbridge zostały odrzucone przez parlament jako zbyt ambitne. Inżynier Joseph Mitchell planował alternatywną trasę przez Dava i prace zostały zakończone na linii w sierpniu 1863 roku.

Forres został wybrany na skrzyżowaniu nowej południowej głównej linii, gdyż był to półmetek na Inverness & Aberdeen Junction Railway między Inverness i Keith. Keith był także ważnym węzłem kolejowym i punktem, w którym linia łączyła się z GNSR i łącznicą do wybrzeża i Strathspey.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Forres
Linia Aberdeen to Inverness Line
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Elgin
BSicon BHFq.svg