Forres (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Forres
Forres
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Tytler Street, Forres
Zarządca First ScotRail
Data otwarcia 1858
Liczba pasażerów (2009) 110 000[1]
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
1
Kasy T (Pon - Sob: 07:46-14:50)
Automaty biletowe[2]
Linie kolejowe
Położenie na mapie Moray
Mapa lokalizacyjna Moray
Forres
Forres
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Forres
Forres
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Forres
Forres
Ziemia57°36′34″N 3°37′32″W/57,609444 -3,625556
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Forres (ang: Forres railway station) – stacja kolejowa w Forres, w hrabstwie Moray, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Stacja jest zarządzana przez First ScotRail i znajduje się na Aberdeen to Inverness Line.

Chociaż Forres jest wciąż obsługiwany przez pociągi pasażerskich na wschód i zachód, to kiedyś można było podróżować na południe od linii kolejowej do Perth przez Dava na Inverness and Perth Junction Railway.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed otwarciem trasy Dava, wszystkie usługi na południe rozpoczynały się w Aberdeen (na północno-wschodnim wybrzeżu). Problemem podczas łączenia w Aberdeen pociągów Inverness - Aberdeen była stacja końcowa dla dwóch firm kolejowych, a więc miał dwie oddzielne stacje: jeden służył na wschód, a drugi był punktem wyjścia dla usług na południe (przez wybrzeża). Chociaż były połączone przez autobus, połączenia były rzadkie i pasażerowie oczekiwali na połączenie w kierunku południa.

Plany na bardziej bezpośrednią drogę przez Carrbridge zostały odrzucone przez parlament jako zbyt ambitne. Inżynier Joseph Mitchell planował alternatywną trasę przez Dava i prace zostały zakończone na linii w sierpniu 1863 roku.

Forres został wybrany na skrzyżowaniu nowej południowej głównej linii, gdyż był to półmetek na Inverness & Aberdeen Junction Railway między Inverness i Keith. Keith był także ważnym węzłem kolejowym i punktem, w którym linia łączyła się z GNSR i łącznicą do wybrzeża i Strathspey.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Forres
Linia Aberdeen to Inverness Line
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Elgin
BSicon BHFq.svg