Przejdź do zawartości

Fort Laramie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fort Laramie
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Wyoming

Miejscowość

Fort Laramie

Rodzaj bazy

fort

Historia
Używana od

1849

Używana do

1890

Użytkownicy
 US Army
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa konturowa Wyomingu, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Fort Laramie”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Fort Laramie”
42,2092°N 104,5360°W/42,209200 -104,536000

Fort Laramie – fort zbudowany nad brzegami rzeki Laramie, niedaleko jej ujścia do rzeki Platte Północnej, mieszczący się dziś w Hrabstwie Goshen, Wyoming w USA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Był znaczącym w XIX wieku posterunkiem handlowym, a następnie fortem wojskowym służącym armii amerykańskiej. Został założony w latach 30. XIX wieku w celu wspomagania handlu futrami, w 1849 został przejęty przez wojsko i stał się jednym z najważniejszych ośrodków białego osadnictwa na Zachodzie USA. W połowie XIX w. był to pierwszy przystanek na Szlaku Oregońskim i wraz z Fortem Bent nad rzeką Arkansas był najbardziej znaczącym ośrodkiem handlu białych w tym regionie, jak i punktem zaopatrzeniowym. Wiele militarnych kampanii przeciwko Indianom Ameryki Północnej było prowadzonych z tego fortu, który stał się głównym punktem wypadowym armii USA w Kraj rzeki Powder. Tutaj też zawarto dwa układy pokojowe z plemionami Indian Ameryki Północnej – Traktat w Fort Laramie (1851) oraz Traktat w Fort Laramie (1868); obydwa były ważnymi ugodami z tubylczymi ludami Ameryki, dotyczącymi osadnictwa białych. Rozebrany i opuszczony pod koniec XIX wieku, z powodu straty znaczenia spowodowanej ukończeniem transkontynentalnej linii kolejowej.

Na terenie fortu mieszczą się liczne historyczne i militarne struktury, które obecnie zarządzane są przez National Park Service jako Fort Laramie National Historic Site.

Dowódcy fortu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]