Przejdź do zawartości

Franciszek Diaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Franciszek Diaz
Francisco Díaz de Écija
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia

12 października 1713
Écija

Data i miejsce śmierci

28 października 1748
Fuzhou

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

14 maja 1893
przez Leona XIII

Kanonizacja

1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Franciszek Díaz (hiszp. Francisco Díaz de Écija; chiń. 施方濟; pinyin Shī Fāngjì; ur. 12 października 1713 r. w Écija, zm. 28 października 1748 r. w Fuzhou) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin, misjonarz, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Francis Diaz pochodził z biednej rodziny. Jego rodzicami byli Juan Diaz Fernandez i Isabel Maria Rincon. Został ochrzczony następnego dnia po urodzeniu. Już jako dziecko chciał jechać na misje do Chin. Wstąpił do zakonu dominikanów w Écija. Wkrótce po rozpoczęciu nauki zaczął mieć problemy zdrowotne (w tym z oczami) co znacznie utrudniało naukę. Jego przełożony zdecydował, że będzie tylko studiował teologię moralną.

W 1736 r. przybył do Manili. Do Chin udał się przez Makau i przybył do misji w Fujian w czasie niepokojów. Dostał pozwolenie na powrót do Manili, ale postanowił zostać na misji. W 1746 r. żołnierze poszukiwali go. Ponieważ nie mogli go znaleźć, zaczęli torturować kobiety katoliczki, ażeby zmusić je do wskazania jego kryjówki. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Mimo to Franciszek Diaz został w końcu schwytany i osadzony w więzieniu w Fuzhou 29 czerwca 1746 r. Został uduszony przed więzieniem 28 października 1748 r.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 14 maja 1893 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]