Freelancer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy zajęcia. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Freelancerzy przy pracy w lokalu coworkingowym w Berlinie

Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody (głównie związane z pracą twórczą). Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie nadaje się osobom wykonującym pracę fizyczną.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz określenia freelancer użył Walter Scott (1771–1832) w swej książce pt. Ivanhoe do opisania średniowiecznego najemnego wojownika. Free oznaczało wolny, lancer - pochodziło od lancy czyli rodzaju broni.

Do rozwoju tej dziedziny przyczynił się Internet, który spowodował wzrost zapotrzebowania (np. projektowanie stron www) ale także jako system do łatwej komunikacji z freelancerami.

Freelancerzy w swojej pracy wykorzystują głównie kontakty znalezione z pomocą internetu poprzez "profesjonalne portale społecznościowe" takie jak LinkedIn, czy GoldenLine. Często zauważyć można też wykorzystywanie przez freelancerów biur coworkingowych i różnego rodzaju spersonalizowanych narzędzi kierowanych do tej grupy pracowników. Poza tym od lipca 2013 serwis Freelancer.com uruchamia polską stronę internetową - www.freelancer.com, której celem jest zachęcenie do działalności na własną rękę i stworzenie 50 tysięcy nowych miejsc pracy w okresie sześciu miesięcy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło freelancer w Wikisłowniku

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]