Walter Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy szkockiego pisarza i poety. Zobacz też: inne osoby, o tym imieniu i nazwisku.
sir Walter Scott
Walter Scott
Sir Walter Scott - Raeburn-2.jpg
Henry Raeburn, Sir Walter Scott, 1822
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1771
Edynburg
Data i miejsce śmierci 21 września 1832
Abbotsford
Narodowość szkocka
Dziedzina sztuki literatura piękna
Styl Romantyzm

Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki adwokat, powieściopisarz i poeta.

Życiorys[edytuj]

Wychowywał się, a potem studiował prawo w rodzinnym mieście, a następnie poszedł w ślady ojca, zostając adwokatem i urzędnikiem sądowym. Interesował się folklorem i historią Szkocji. Korzystał z tej tematyki w swojej twórczości i zapoczątkował w Anglii znamienne dla epoki romantyzmu zainteresowanie kulturą i twórczością ludową.

W marcu 1801 został wolnomularzem, wstępując do Loży świętego Dawida w Edynburgu[1].

Początkowo zajmował się głównie poezją, lecz po ukończeniu 40 lat zmienił profil swojej twórczości literackiej, pisząc przede wszystkim powieści. Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII–XVIII w., a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych.

Ważniejsze dzieła[edytuj]

Przypisy

  1. A Library of Freemasonry, 1906