Przejdź do zawartości

Walter Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walter Scott
Ilustracja
Henry Raeburn, Sir Walter Scott (1822)
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1771
Edynburg

Data i miejsce śmierci

21 września 1832
Abbotsford

Narodowość

szkocka

Dziedzina sztuki

literatura piękna

Epoka

Romantyzm

Faksymile

Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki adwokat, powieściopisarz i poeta.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się, a potem studiował prawo, w rodzinnym mieście, a następnie poszedł w ślady ojca, zostając adwokatem i urzędnikiem sądowym. Interesował się folklorem i historią Szkocji. Korzystał z tej tematyki w swojej twórczości i zapoczątkował w Anglii znamienne dla epoki romantyzmu zainteresowanie kulturą i twórczością ludową.

W marcu 1801 został wolnomularzem, wstępując do Loży świętego Dawida w Edynburgu[1].

Początkowo zajmował się głównie poezją, lecz po ukończeniu 40 lat zmienił profil swojej twórczości literackiej, pisząc przede wszystkim powieści. Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII–XVIII w., a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych.

Powieściopisarz

[edytuj | edytuj kod]

W 1813 roku niepowodzenie jego ostatniego poematu Rokeby i rosnące potrzeby finansowe związane z budową Abbotsford i kłopotami pieniężnymi jego przyjaciela i wydawcy skłoniły pisarza do poszukiwania innych źródeł dochodu. Odnaleziony przypadkiem wiosną 1814 roku brulion rozpoczętego przed laty dzieła zajął go na tyle, że w czerwcu miał już gotową powieść z dziejów pogranicza angielsko-szkockiego, której dał tytuł Waverley. Jej akcja rozgrywa się w 1745 podczas powstania jakobickiego. Powieść została wydana w lipcu 1814 roku u Constable’a w Edynburgu i Logmana w Londynie. Scott, nie będąc pewien jej powodzenia, wydał ją anonimowo. Sukces utworu przeszedł najśmielsze oczekiwania autora. Pod koniec lata, po powrocie z podróży po północnej Szkocji i wyspach, dowiedział się, że Constable przygotowuje trzecie wydanie książki i domaga się następnej powieści.

Pisarz mieszkał w tym czasie w Abottsford, zajmując się rozbudową pałacu. Poszerzał też stale majętność. Jeszcze w 1814 roku podwoił jej obszar ze stu akrów do dwustu, w 1817 roku miał już tysiąc akrów i dokupił majątek Huntly Burn. Jego pasją było w tym czasie zadrzewianie nabytych terenów, na co wydawał znaczne pieniądze. Połowę roku spędzał w Edynburgu, gdzie uczestniczył w sesjach sądu.

W lutym 1815 roku Scott wydał swoją kolejną powieść, zatytułowaną Guy Mannering, opowiadającą o losach zaginionego spadkobiercy na tle barwnej mozaiki społeczeństwa szkockiego końca XVIII wieku. Również tę powieść wydał anonimowo, podpisując ją «autor Waverleya». Okazała się bestsellerem. W lipcu i sierpniu pisarz wybrał się w podróż na kontynent. Odwiedził pole bitwy pod Waterloo i Paryż. Pod koniec grudnia tego roku zabrał się do pracy nad kolejną powieścią, która ukazała się drukiem w maju 1816 roku i nosiła tytuł Antykwariusz.

Dzieła

[edytuj | edytuj kod]

Poezje

[edytuj | edytuj kod]

Powieści

[edytuj | edytuj kod]
Rok Powieści autora Waverleya Opowieści mojego gospodarza Powieści benedyktyńskie
1814 Waverley, czyli lat temu sześćdziesiąt
1815 Guy Mannering lub Astrolog
1816 Antykwariusz Czarny karzeł

Szkoccy purytanie

1817 Rob Roy
1818 Więzienie w Edynburgu
1819 Ivanhoe Narzeczona z Lammermoor

Legenda z Montrose

1820 Klasztor

Opat

1821 Kenilworth

Pirat

1822 Przygody Nigela
1823 Pielgrzym Peak

Kwintyn Durward

Źródła św. Ronana

1824 Redgauntlet
1825 Narzeczona

Talizman

1826 Woodstock
1828 Kroniki Canongate

Piękne dziewczę z Perth

1829 Anna z Gerstein
1831 Hrabia Robert z Paryża

Niebezpieczny zamek

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. A Library of Freemasonry, 1906

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]