Friedrich Gottlob Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Friedrich Gottlob Keller

Friedrich Gottlob Keller (ur. 27 czerwca 1816 w Hainichen , zm. 8 września 1895 w Bad Schandau), niemiecki wynalazca. Rozwinął w XIX wieku nadal stosowaną metodą wytwarzania papieru przy użyciu pulpy drzewnej. W ten sposób stworzył podstawy produkcji taniego papieru na szeroką skalę przemysłową.

Życie i dzieło[edytuj | edytuj kod]

Dom Kellera, obecnie muzeum

Friedrich Gottlob Keller urodził się jako syn tkacza. Już od dzieciństwa wykazywał duże zainteresowanie technologią i mechaniką . W 1839 roku zdobył w Hainichen tytuł mistrza tkackiego.

Keller był majsterkowiczem i wynalazca, który nie znalazł satysfakcji w swoim oryginalnym zawodzie. Zajmował się raczej poprawą szukając propozycji innowacji w procesach technicznych i mechanicznych.

Z jego głównego wynalazku, papieru ścier drzewnych, pojawiły się najbardziej palące problemy przemysłowe swego czasu. Najczęściej stosowaną metodą terminu składania papieru. Szczególnie w pierwszej połowie XIX wieku nastąpił wzrost zapotrzebowania na papier. Zapotrzebowanie na papier było duże przez produkowanie nowych opakowań, kartonów, tektury, i wiele innych celów wymaganych w dużych ilościach.

Z notatek odręcznych Keller wziął w formie broszury wiele pomysłów. Na przełomie lat 1841/42 znalazł pomysł "do produkcji papieru z włókien drzewnych, które są wytwarzane przez tarcie". Przy realizacji tej idei, przypomniał sobie gniazda osy, które składają się z insalivated włókien drzewnych. Pod koniec 1843 Kellerowi udało się wytworzyć papier z mieszaniny drobno zmielonego drewna i szmat do produkcji papieru.

Do przemysłowej eksploatacji wynalazku Keller nabył dwa lata później fabrykę papieru w Kühnhaide w Marienberg w Erzgebirge . Jego próby wykorzystania kapitału na wynalazek nie powiodły się. Wpłynął na to brak umiejętności handlowych. Ponadto, część młyna została zniszczona podczas powodzi. Keller został zmuszony w 1846 roku do przerwania projektu wytworzenia papieru.

W roku 1853 przeniósł się do szkółki Keller i utworzył tam warsztat mechaniczny. W następnych dziesięcioleciach, wynalazca pracował nad rozwojem narzędzi leśnych pomiaru i produkcji frezarki i tarki. Sukces wynalazku został odniesiony w 1892. Po tym sukcesie Keller przeszedł na emeryturę.

Tablica pamiątkowa

Zasługi[edytuj | edytuj kod]

Friedrich Gottlob Keller jako pierwszy wprowadził użycie miazgi drzewnej do wyrobu papieru.