Fryderyk Wittelsbach (Pfalz-Zweibrücken-Vohenstrauss-Parkstein)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fryderyk Wittelsbach ( ur. 11 kwietnia 1557 Meisenheim - zm. 17 grudnia 1597 Vohenstrauß ) - hrabia palatyn i książę Palatynatu-Zweibrücken-Vohenstrauss-Parkstein.

Syn księcia Palatynatu–Zweibrücken Wolfganga i Anny Heskiej. Jego dziadkami byli: Ludwik II i Elżbieta Heska oraz landgraf Hesji Filip i Krystyna księżniczka saksońska.

Po śmierci ojca w 1569 roku ziemie został podzielone między jego pięciu synów. Filip Ludwik otrzymał Palatynat-Neuburg, Jan Palatynat–Zweibrücken, Otto Henryk Palatynat-Sulzbach, Fryderyk Palatynat-Zweibrücken-Vohenstrauss-Parkstein, Karol Palatynat-Zweibrücken-Birkenfeld.

Fryderyk w momencie śmierci ojca miał 12 lat, kuratele nad nim sprawował jego starszy brat Filip Ludwik. Dopiero w 1581 roku przejął władzę w swojej części.

26 lutego 1587 roku ożenił się z Katarzyną Zofią (1561-1608), córką księcia Henryka XI Legnickiego i Zofii Hohenzollern. Para miała trójkę dzieci: Annę Zofię (1588-1589) i bliźniaków Jerzego Fryderyka i Fryderyka Kazimierza którzy zmarli kilka dni po porodzie.

Ponieważ nie miał innych potomków, po jego śmierci w 1597 roku Palatynat-Zweibrücken-Vohenstrauss-Parkstein przejął Filip Ludwik.

Poprzednik
Wolfgang Wittelsbach (Pfalz-Zweibrücken)
Armoiries Bavière-Palatinat.svg książę Palatynatu-Zweibrücken-Vohenstrauss-Parkstein
1569-1597
Armoiries Bavière-Palatinat.svg Następca
Filip Ludwik Wittelsbach (Pfalz-Neuburg)