Fyracle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fyracle
Logo Fyracle
Logo programu
Autor Janus Software
System operacyjny Linux, Windows
Pierwsze wydanie 1 lutego 2005
Aktualna wersja stabilna 0.8.11 -- 4 kwietnia 2007
Licencja InterBase Public License
Rodzaj relacyjny system baz danych
Strona internetowa

Fyracle jest specjalną wersją Firebird - bazy danych open source - pozwalającą korzystać ze składni języka SQL w wersji PL/SQL, zaimplementowanej w serwerach Oracle. Jej celem jest ułatwienie przenoszenia aplikacji napisanych dla Oracle do środowiska open source.

Fyracle składa się z trzech elementów:

  1. rozszerzeń bazy Firebird, takich jak obsługa dziedziczonych i tymczasowych tabel, hierarchiczne zapytania, silnik języka PL/SQL, wsparcie dla semantyki specyficznej dla Oracle - takiej jak równoważność pustych napisów i NULL w pewnych kontekstach;
  2. biblioteki klienckiej, która tłumaczy składnię specyficzną dla Oracle do wersji zrozumiałej dla serwera Firebird, na przykład zmiana w złączeniach JOIN zamiana (+) na składnię połączeń zgodną z ANSI;
  3. kompilatora PL/SQL, który przekształca kod źródłowy takich elementów języka jak procedury składowane, funkcje i wyzwalacze na kod bajtowy zrozumiały dla wspomnianego wyżej silnika PL/SQL.

Fyracle obecnie potrafi poprawnie wykonać wszystkie przykłady dołączone do Oracle 7. Cały czas dodawane są kolejne możliwości. Celem jest pełna zgodność z Oracle 9.

Przykładem zastosowania Fyracle jest dostępny jako open source system ERP/CRM "Compiere". Dzięki użyciu Compiere z Fyracle zostaje zmniejszone zapotrzebowanie na zasoby komputera w porównaniu do Oracle i jest znacznie prostsze do zarządzania przez typowych użytkowników Compiere. Innym przykładem jest użycie Fyracle jako bazy danych przez nie wymagające wielkich wydajności aplikacje napisane w Visual Basic, Delphi lub Oracle Developer/2000 z Oracle Developer Suite. Takie aplikacje są łatwiejsze do dystrybucji z Fyracle niż z najnowszymi wydaniami Oracle.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]