Gałęzinowo (grodzisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grodzisko w Gałęzinowiegrodzisko zlokalizowane na północny wschód od wsi Gałęzinowo w powiecie słupskim, w miejscu, gdzie w czasie jego istnienia był brzeg morza. Powstanie grodziska datowane jest na epokę brązu i wiązane z kulturą łużycką[1]. Spośród wszystkich grodzisk położonych na terenie gminy Słupsk grodzisko w Gałęzinowie uznawane jest za posiadające znaczne walory poznawcze, krajobrazowe i turystyczne. Wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, objęte jest strefą pełnej ochrony archeologiczno-konserwatorskiej[2].

Widok od strony południowej na częściowo rozebrany wał

Grodzisko powstało na wysokiej skarpie, nad Słupią i wpadającymi do niej dwoma potokokami, co ułatwiało obronę grodu. Od strony zachodniej zachował się wysoki na 3 metry wał, obecnie porośnięty bukami.

Na terenie grodziska nie znaleziono śladów świadczących o użytkowaniu grodziska przez późniejsze kultury archeologiczne.

W połowie XIX wieku w ramach rozwoju osadnictwa w rejonie Słupska teren grodziska został przejęty przez rodzinę rolników o nazwisku Boldt. W tym czasie zasypano fosę i zniwelowano część wałów. Na majdanie pojawiła się zabudowa gospodarcza. W 2005 r. obecny właściciel terenu ogrodził grodzisko betonowym płotem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Gąssowski, Andrzej Kempisty, Przewodnik archeologiczny po Polsce, Z. N. im. Ossolińskich, 1973.
  • Jerzy Olczak, Grodzisko kultury łużyckiej w Gałęzinowie, województwo słupskie, Kosz. Zesz. Muz., t. 14, 1986.
  • Jerzy Olczak, Kazimierz Siuchniński, Sprawozdanie z badań weryfikacyjnych grodzisk przeprowadzonych na terenie powiatu słupskiego, Kosz. Zesz. Muz., t. 2, 1972.
  • Walter Witt, Die Burgwälle des Stolper Landes, Stolp 1934.
  • Walter Witt, Urgeschichte des Stadt und Landkreises Stolp, Stolp 1934.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słupsk we wczesnym średniowieczu i późnej starożytności
  2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Słupsk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]