Galatea (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galatea, Gustave Moreau

Galatea (gr. Γαλάτεια Galáteia – mlecznobiała, łac. Galatea) – imię noszone przez postacie kobiece w mitologii greckiej.

Znane są trzy postacie w mitologii greckiej:

  • Nereida, w której zakochał się cyklop Polifem. Galatea pokochała śmiertelnika, sycylijskiego pasterza Akisa. Polifem zabił go rzucając na niego olbrzymią skałę. Galatea następnie zamieniła jego krew w jedną z sycylijskich rzek – Acis[1][2].
  • Galatea z Krety, córka Eurytiosa, małżonka Lamprosa. Lampros widząc, że żona jest brzemienna zapowiedział, że zaakceptuje tylko syna. Galatea urodziła córkę i ukryła ten fakt przed mężem. Nadała jej imię męskie Leukippos, ubierała jak chłopca, ale z biegiem lat coraz trudniej było zatajać płeć dziecka. Matka udała się do świątyni Latony, która zlitowała się nad dziewczynką i zmieniła jej płeć[1][2].
  • Ożywiony posąg o imieniu Galatea, żona Pigmaliona. Pigmalion zakochał się w wyrzeźbionym przez siebie posągu kobiety, który na jego prośbę ożywiła Afrodyta[3].

Odniesienia literackie i artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Mit o Pigmalionie znalazł odzwierciedlenie w różnych dziedzinach sztuki np. w dramacie (Jean-Jacques Rousseau), poezji (Robert Graves), muzyce (opera) Jean-Philippe Rameau, w sztukach plastycznych (Étienne Maurice Falconet)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pierre Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo, 1990, ISBN 83-04-01069-0.
  2. a b Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Zdzisław Piszczek). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1988, ISBN 83-01-03529-3.
  3. a b Nowa encyklopedia PWN, T. 4, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996, ISBN 83-01-11967-5.