Galaxy Zoo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galaxy Zoo
Ilustracja
Typ strony otwarty projekt naukowy
Komercyjna nie
Autor Galaxy Zoo Team
Właściciel Galaxy Zoo Team
Rejestracja tak
Strona internetowa

Galaxy Zoo – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych rozpoczęty w 2007 roku, w którym uczestnicy klasyfikują galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych automatycznie przez 2,5-metrowy teleskop Sloan Digital Sky Survey, znajdujący się w Apache Point Observatory w stanie Nowy Meksyk. Został zainspirowany projektem Stardust@home, w którym internauci zostali poproszeni przez NASA o znalezienie śladów pyłu kosmicznego na zdjęciach z misji Stardust. Galaxy Zoo jest wspólnym projektem uniwersytetów Oxford, Portsmouth oraz organizacji Fingerprint Digital Media z Belfastu.

Od lutego 2009 realizowany był drugi etap projektu pod nazwą Galaxy Zoo 2, a od kwietnia 2010 kolejny – Galaxy Zoo: Hubble, który tym razem wykorzystuje zdjęcia setek tysięcy galaktyk pochodzące z archiwum teleskopu Hubble’a w NASA. Do tej pory w projekcie Galaktyczne Zoo wzięło udział ponad 350 000 osób[1]. Dzięki temu powstała ogromna baza danych, a odkryciami poczynionymi przez uczestników zajęły się teleskopy na Ziemi i w kosmosie. Zdjęcia w projekcie Galaxy Zoo: Hubble są bardziej szczegółowe i umożliwiają bardziej dogłębne zbadanie Wszechświata, niż było to możliwe do tej pory.

Z tego projektu wywodzi się zakrojona na szeroką skalę inicjatywa nazwana „Zooniverse”, do której należą również m.in. takie zoo-projekty jak: Galaxy Zoo Mergers, Galaxy Zoo Supernovae, Solar Stormwatch, Galaxy Zoo: Hubble, Moon Zoo, Old Weather, Milky Way Project oraz Planet Hunters.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane ze strony projektu z dnia 08.12.2010 r.: 351 764 wolontariuszy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]