Gdy budzą się demony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
There Be Dragons
Gatunek dramat, wojenny, biograficzny
Data premiery Niemcy 12 lutego 2011
Hiszpania 25 marca 2011
Stany Zjednoczone 6 maja 2011
Polska 28 maja 2014
Kraj produkcji  Hiszpania
 Argentyna
 Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 120
Reżyseria Roland Joffé
Scenariusz Roland Joffé
Główne role Charlie Cox
Olga Kurylenko
Muzyka Stephen Warbeck
Zdjęcia Gabriel Beristain
Kostiumy Yvonne Blake
Produkcja Ignacio Gómez Sancha
Wytwórnia Antena 3 Films
Mount Santa Fe
Dystrybucja Samuel Goldwyn Films
Budżet 30.000.000 $

There Be Dragons – film fabularny w koprodukcji hiszpańsko-argentyńsko-amerykańskiej, którego reżyserem jest Roland Joffé[1]. Film pokazano w Niemczech 12 lutego 2011 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Hiszpańska premiera miała miejsce 25 marca 2011.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce projekcja kinowa filmu była odkładana wielokrotnie, aż do jej ostatecznego odwołania przed zapowiadaną na 15 czerwca 2012 premierą[2], o czym, jak zapewnił dystrybutor Monolith Films, zdecydowały kwestie biznesowe.[3]

Film jednak trafił na ekrany polskich kin, dzięki firmie dystrybucyjnej KONDRAT-MEDIA; jego premiera odbyła się 28 maja 2014 r.[4][5] Obrazem wybitnego reżysera i niezwykłą tematyką filmu udało się zainteresować prawie 100 kin w całej Polsce[6].

W charakterze powracającego motywu muzycznego wykorzystano orkiestrowy wstęp do drugiej części III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Odtwórcą roli ks. Josemarii jest Charlie Cox. Dystrybucją filmu zajmuje się firma Sony Pictures Entertainment. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w czerwcu 2009, w Argentynie, a potem były kontynuowane w Hiszpanii. Część zdjęć była kręcona w Luján w Argentynie.

Producentem jest Hiszpan Ignacio Gómez Sancha.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła osadzona jest w realiach hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Młody dziennikarz, którego stosunki z umierającym obecnie ojcem układały się fatalnie, bada przeszłość jednego z przyjaciół jego ojca. Tym przyjacielem okazuje się być Josemaría Escrivá, założyciel Opus Dei, kanonizowany przez Jana Pawła II w 2002 r.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]