Charlie Cox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charlie Cox
Ilustracja
Charlie Cox w 2017 roku
Imię i nazwisko Charlie Thomas Cox
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1982
Londyn

Charlie Thomas Cox (ur. 15 grudnia 1982 w Londynie, w Wielkiej Brytanii) – angielski aktor filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako najmłodszy z piątki rodzeństwa. Jako dziecko uczęszczał do Ashdown House oraz Sherborne School w Dorset. Aktorstwa uczył się w Bristol Old Vic Theatre School.

Debiutował w melodramacie Kropka nad i (Dot the I, 2003) obok Gaela Bernala Garcii i Jamesa D’Arcy’ego. Wkrótce potem dołączył do obsady komedii romantycznej Robić rzeczy przed ukończeniem 30 (Things to Do Before You're 30, 2004) z Dougrayem Scottem. Następnie pojawił się w adaptacji szekspirowskiej Kupiec wenecki (The Merchant of Venice, 2004) jako Lorenzo, zagrał obok takich sław jak Al Pacino, Jeremy Irons i Joseph Fiennes.

Swoją pierwszą główną rolę otrzymał w komedii romantycznej Casanova (2005), gdzie zagrał brata Sienny Miller. Ponadto można go było zobaczyć na małym ekranie, wystąpił bowiem w brytyjskim dramacie kryminalnym Inspektor Lewis (Lewis, 2006). Powrócił na kinowy ekran w thrillerze sci-fi BBC Jak dla Andromedy (A for Andromeda, 2006).

Większą sławę przyniosła mu rola Tristana Thorna w amerykańsko-brytyjskim obrazie Gwiezdny pył (Stardust, 2007), gdzie zagrał u boku Michelle Pfeiffer, Roberta De Niro oraz Claire Danes.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]