Przejdź do zawartości

George Coles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
George Coles
Ilustracja
George Coles
Data i miejsce urodzenia

20 września 1810
Wyspa Księcia Edwarda

Data śmierci

21 sierpnia 1875

Premier Wyspy Księcia Edwarda
Okres

od 1851
do 1868

George Coles (ur. 20 września 1810, zm. 21 sierpnia 1875) – kanadyjski polityk drugiej połowy XIX wieku. Był uczestnikiem konferencji w Charlottetown i konferencji w Quebecu. Choć był przeciwnikiem konfederacji, ze względu na udział w konferencjach i początkowe dla niej poparcie, zaliczany jest do grona Ojców Konfederacji.

George Coles urodził się w farmerskiej rodzinie na Wyspie Księcia Edwarda. W wieku 19 lat udał się do Anglii, by uczyć się rzemiosła warzenia piwa. W 1833 ożenił się z Angielką Mercy Haine i wraz z nią powrócił do kolonii. Rozpoczął tu działalność przedsiębiorcy. Został browarnikiem, właścicielem młyna parowego, farmerem, aż w końcu zbliżył się do polityki.

W 1847 po raz pierwszy został wybrany do Zgromadzenia Legislacyjnego wyspy. Początkowo związany z konserwatystami, szybko zmienił front i przeszedł do obozu reformistów. Po zwycięstwie idei "odpowiedzialnego rządu" w 1849 Coles został premierem Wyspy. Funkcję tę pełnił trzykrotnie w latach 1851–1868.

Przez cały okres, tak premierowania, jak i zasiadania w ławach opozycji, najważniejszym zagadnieniem w jego polityce była próba rozwiązania tzw. "Problemu nieobecnych posiadaczy ziemskich" (zobacz Historia Wyspy Księcia Edwarda), który zdominował życie polityczne wyspy przez ponad sto lat.

W 1864 wziął udział w konferencji w Charlottetown i jej kontynuacji w Québecu. Początkowo był entuzjastą Konfederacji, lecz później, gdy postulaty rozwiązania problemu nieobecnych właścicieli ziemskich nie zostały uwzględnione w rezolucji quebeckiej, zmienił pozycje na zdecydowanie antykonfederackie. Po konferencji zdołał zablokować wejście Wyspy do Konfederacji. W 1868 w związku z wzrastającą niepoczytalnością zrezygnował z polityki.

Coles był jednym z najbarwniejszych polityków swej doby. Był obdarzony wyjątkowo wybuchowym charakterem. Legenda głosi, że dwukrotnie wyzywał swych oponentów politycznych Jamesa Pope i Edwarda Palmera na pojedynek. Pojedynek z tym ostatnim doszedł do skutku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)