Konfederacja Kanady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zasięg terytorialny Konfederacji Kanady w 1867:

     Ontario

     Quebec

     Nowy Brunszwik

     Nowa Szkocja

Konfederacja Kanady (ang. Confederation of Canada, fr. Confédération canadienne) – akt prawny tworzący unię czterech kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej odtąd zwanych Dominium Kanady lub Kanadą. Konfederacja została zawarta w 1867, a jej finalizacją była Ustawa o Ameryce Brytyjskiej uchwalona przez Parlament Brytyjski i podpisana przez królową Wiktorię. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867. Rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day/Fête du CanadaDzień Kanady.

Spośród siedmiu kolonii brytyjskich w Północnej Ameryce, cztery przystąpiły do konfederacji: Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja. Pozostałe trzy Nowa Fundlandia, Wyspa Księcia Edwarda i Kolumbia Brytyjska pozostały poza konfederacją. Prowincje Ontario i Quebec obejmowały mniejsze obszary niż współcześnie. Ich dzisiejsze północne rubieże, jak i cały olbrzymi obszar pomiędzy Wielkimi Jeziorami i Zatoką Hudsona a Górami Skalistymi i Alaską oraz Labrador pozostawał pod prywatnym zarządem Kompanii Zatoki Hudsona.

Mimo użycia terminu konfederacja, Kanada nie jest konfederacją, lecz federacją. Element „federacja” nie występuje ani nie występował w oficjalnej nazwie kraju – Dominium Kanady lub Kanada.

Z czasem do Konfederacji przystąpiły pozostałe kolonie, tworząc kolejne prowincje. Tereny pod kontrolą prywatną zostały przejęte przez rząd kanadyjski i włączone do konfederacji jako Terytoria Północno-Zachodnie. Z czasem zostały wykrojone z nich kolejne prowincje i terytoria.

Konfederacja Kanady została wynegocjowana pomiędzy przedstawicielami kolonii w czasie konferencji w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda i konferencji w Québecu w 1864 oraz rządu angielskiego i kanadyjskimi politykami w czasie konferencji londyńskiej. Uczestnicy tych konferencji obdarzeni zostali mianem Ojców Konfederacji.

Lista Ojców Konfederacji[edytuj | edytuj kod]

Lista prowincji i terytoriów[edytuj | edytuj kod]

LP Data Nazwa
1 1867 Ontario
Quebec
Nowy Brunszwik
Nowa Szkocja
5 1870 Terytoria Północno-Zachodnie
Manitoba
7 1871 Kolumbia Brytyjska
8 1873 Wyspa Księcia Edwarda
9 1898 Jukon
10 1905 Alberta
Saskatchewan
12 1949 Nowa Fundlandia i Labrador
13 1999 Nunavut