George Mehnert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Mehnert
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1881
Newark
Data i miejsce śmierci 8 lipca 1948
Newark
Dyscypliny zapasy
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Saint Louis 1904 zapasy
(waga musza)
Złoto
Londyn 1908 zapasy
(waga kogucia)

George Mehnert (ur. 3 listopada 1881 w Newark, zm. 8 lipca 1948 w Newark) – amerykański zapaśnik, dwukrotny złoty medalista olimpijskich: z igrzysk olimpijskich w Saint Louis w 1904 w zapasach w stylu wolnym w wadze muszej oraz z igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 w zapasach w stylu wolnym w wadze koguciej.

W 1904 w turnieju olimpijskim w kategorii muszej brało udział jedynie trzech zawodników, wszyscy reprezentowali Stany Zjednoczone. Mehnert stoczył jedynie jedną walkę – finałową, ponieważ w półfinale tych zawodów miał wolny los. W finale wygrał z Gustavem Bauerem.

Cztery lata później w zawodach olimpijskich w kategorii koguciej udział wzięło trzynastu zawodników. W pierwszej rundzie Mehnert otrzymał wolny los. W ćwierćfinale pokonał Brytyjczyka Harry'ego Sprengera, a w półfinale Kanadyjczyka Auberta Coté. W finale pokonał kolejnego Brytyjczyka, Williama Pressa.

W 1909 przeszedł na zawodowstwo, a po zakończeniu kariery został działaczem sportowym. Był m.in. prezesem klubu, którego barwy wcześniej reprezentował jako zawodnik – National Turnverein z Newark, działał również w Amateur Athletic Union.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]