Gielas czternastoplamek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gielas czternastoplamek
Calvia quatuordecimguttata[1]
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Owad dorosły
Ilustracja
Larwa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Calvia

Gatunek

gielas czternastoplamek

Gielas czternastoplamek, biedronka czternastokropka (Calvia quatuordecimguttata) – gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Występuje w Holarktyce.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Karola Linneusza w dziesiątej edycji Systema Naturae jako Coccinella 14-guttata. Z powodu szerokiego zasięgu występowania i dużego polimorfizmu w ubarwieniu doczekał się licznych synonimów – wiele jego form opisywanych było jako odrębne gatunki, podgatunki, odmiany i aberracje[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Owad dorosły[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o okrągławym, niezbyt mocno wypukłym ciele od 4 do 5,5 mm (według Bielawskiego od 4,5 do 6 mm[3]) i szerokości od 3,2 do 4,5 mm. Ubarwienie wierzchu ciała bardzo zmienne, o tle ciemnym lub jasnym[2]. Osobniki spotykane w Polsce mają ciało brunatnawe z białymi plamami na przedpleczu, a na każdej pokrywie jedną plamę przytarczkową i po trzy w drugim i trzecim szeregu[3].

Larwa[edytuj | edytuj kod]

Głowa z wyraźnymi szwami czołowymi. Aparat gębowy z żuwaczkami wyposażonymi w retynakulum, a u wierzchołka podzielonymi na dwa zęby. Terga śródtułowia i zatułowia z dwoma sklerytami. Odwłok o tergach od pierwszego do siódmego wyposażonych w coraz dłuższe senta grzbietowe; na tergach od czwartego do ósmego są one długie. Dziewiąty tergit odwłoka ma drobny, skierowany w tył wyrostek położony na tylnej krawędzi[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasiedla tereny nizinne i niższe położenia górskie. Zimuje w ściółce, wśród mchów i opadłych liści. Pojawia się wczesną wiosną na krzewach i drzewach liściastych, również na kwitnących czeremchach i tarninach[5].

Występuje w Europie, północnej części Afryki, Azji, z wyjątkiem części południowej oraz prawie całej Ameryce Północnej[5][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Calvia quatuordecimguttata, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93, s. 1-912, 1985. 
  3. a b Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 79-80.
  4. B.E. Rees, D.M. Anderson D. Bouk, R. D. Gordon. Larval key to Genera and selected Species of North American Cocinellidae (Coleoptera). „Proceedings of The Entomological Society of Washington”. 96 (3), s. 387-412, 1994. 
  5. a b Calvia quatuordecimguttata (Linnaeus, 1758). [w:] Biodiversity Map [on-line]. [dostęp 2016-05-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]