Goðafoss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goðafoss
Ilustracja
Państwo  Islandia
Wysokość 12 m
Rzeka zasilająca Skjálfandafljót
Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Goðafoss”
Ziemia65°40′59,3″N 17°33′42,0″W/65,683139 -17,561667

Goðafoss, Wodospad bogów lub Wodospad kapłanów, jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Znajduje się na północy wyspy w jej środkowej części, na południe od drogi N1, na początku drogi do Sprengisandur i w odległości 40 km od Akureyri. Wody rzeki Skjálfandafljót o długości 178 km[1] odprowadzającej wody lodowcowe spadają z wysokości 12 m na szerokości 30 m.

Wodospad bogów[edytuj | edytuj kod]

Goðafoss jest ściśle związany z jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Islandii, przejściu z pogaństwa na chrześcijaństwo w roku 1000. W tym czasie lögsögumaðurem (głosicielem praw) był naczelnik pobliskiego okręgu Ljósavatn Þorgeir Ljósvetningagoði Þorkelsson. W ramach swoich obowiązków musiał stawić czoła coraz ostrzejszym sporom między chrześcijanami, a wyznawcami nordyckiego pogaństwa. Jak mówią stare sagi, chociaż sam był pogańskim kapłanem, zadecydował, że cała Islandia musi przyjąć wiarę chrześcijańską. Według starych sag, gdy powrócił do Ljósavatn z historycznego zgromadzenia Althingu, pozbył się pogańskich bogów w ten sposób, że wrzucił ich posągi do wodospadu w symbolicznym akcie nawrócenia. Zgodnie z legendą stąd pochodzi nazwa wodospadu – Goðafoss, Wodospad bogów. Historię uwiecznił Ari Þorgilsson w swoim dziele Íslendingabók (Księdze Islandczyków). Jedno z okien katedry w Akureyri ilustruje to wydarzenie[2].

W 2000 r. wybudowano kościół obok pobliskiego jeziora Ljósavatn, na pamiątkę tysiąclecia chrześcijaństwa na Islandii i nazwano go imieniem Þorgeira[3].

MS Goðafoss[edytuj | edytuj kod]

MS Goðafoss był islandzkim statkiem, którego nazwa pochodziła od jeziora Goðafoss. Transportował zarówno pasażerów, jak i towary. Statek został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną w czasie II wojny światowej. Zdarzenie to pociągnęło za sobą wiele ofiar ludzkich[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Icelandic Statistics (ang.). [dostęp 2017-07-01].
  2. [http://kirkjukort.net/church_photo.php?photo_id=3223 Þorgeir við Goðafoss Ljósmynd: Sigurður Herlufsen] (isl.). [dostęp 2017-07-01].
  3. Goðafoss waterfall (ang.). [dostęp 2017-07-01].
  4. [http://www.spiegel.de/einestages/weltkriegsdrama-a-947355.html Weltkriegsdrama Das Boot] (niem.). [dostęp 2017-07-01].