Going to California

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Going to California
Wykonawca utworu
z albumu Led Zeppelin IV
Led Zeppelin
Wydany

8 listopada 1971

Nagrywany

1971

Gatunek

folk

Długość

3:32

Twórca

Jimmy Page
Robert Plant

Producent

Jimmy Page

Wydawnictwo

Atlantic Records

Going to Californiaballada folkowa brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, wydana w 1971 na czwartym, niezatytułowanym, studyjnym albumie zespołu, nieformalnie nazywanym Led Zeppelin IV.

W 2012 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił utwór na 11. miejscu na swojej liście 40 najlepszych piosenek zespołu Led Zeppelin[1].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

„Going to California” to piosenka w stylu folk. Page użył do nagrania utworu alternatywnego strojenia gitary (D–A–D–G–B–D lub podwójnego strojenia D)[2].

Piosenka początkowo miała opowiadać o trzęsieniach ziemi w Kalifornii i powstała po tym, jak Jimmy Page, inżynier dźwięku Andy Johns i menedżer zespołu Peter Grant udali się do Los Angeles, aby zmiksować album Led Zeppelin IV, i przypadkowo doświadczyli niewielkiego trzęsienia ziemi. Początkowo utwór nosił tytuł „Guide to California”[3].

Według dziennikarza muzycznego Nicka DeRiso, inspiracją dla powstania utworu była również piosenka „I Had a King” z debiutanckiego albumu Joni Mitchell. W wywiadzie dla magazynu „Spin” Plant przyznał, że „tekst może być trochę krępujący, ale podsumowuje okres jego życia, kiedy miał 22 lata”[4].

Występy na żywo[edytuj | edytuj kod]

Na żywo, zespół wykonywał utwór podczas swoich akustycznych koncertów, po raz pierwszy grając go podczas trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii wiosną 1971 roku[3]. Jedna z wersji koncertowych, z występu Led Zeppelin w Earls Court w 1975 roku, została wydana na DVD na drugim dysku albumu Led Zeppelin DVD i ponownie na jednym z wydań albumu Mothership. Piosenka była również wykonywana na wszystkich koncertach podczas trasy koncertowej Led Zeppelin po Stanach Zjednoczonych w 1977 roku.

Utwór był wykonywany podczas solowych tras koncertowych Planta w latach 1988/1989 oraz na koncercie w Knebworth w 1990 roku. Zagrał ją ponownie podczas trasy koncertowej Mighty ReArranger, z akompaniamentem kontrabasu i syntezatora.

Inne wersje utworu[edytuj | edytuj kod]

Inna wersja piosenki została wydana pod tytułem „Going to California (Mandolin / Guitar Mix)” na drugim dysku zremasterowanej, dwupłytowej edycji deluxe albumu Led Zeppelin IV. Jest to instrumentalna wersja utworu nagrana 29 stycznia 1971 roku z inżynierem Andym Johnsem[5].

Personel[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jon Dolan i inni, The 40 Greatest Led Zeppelin Songs of All Time [online], Rolling Stone, 13 stycznia 2019 [dostęp 2023-07-28] (ang.).
  2. Going To California Chords by Led Zeppelin [online] [dostęp 2023-07-29] (ang.).
  3. a b Dave Lewis (1994), The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, Omnibus Press, ISBN 0-7119-3528-9.
  4. Nick DeRisoNick DeRiso, How Led Zeppelin's 'Going to California' Crushed on Joni Mitchell [online], Ultimate Classic Rock, 7 listopada 2021 [dostęp 2023-07-28] (ang.).
  5. Led Zeppelin – Untitled [online], Discogs [dostęp 2023-07-28] (ang.).