Led Zeppelin IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Led Zeppelin IV
Album studyjny zespołu Led Zeppelin
Wydany 8 listopada 1971
Nagrywany grudzień 1970 - październik 1971
Gatunek Hard rock, folk rock
Długość 42:36
Wytwórnia Atlantic Records
Producent Jimmy Page
Oceny
Album po albumie

Czwarty album zespołu rockowego Led Zeppelin został wydany w 1971 (zob. 1971 w muzyce). Ponieważ nie miał tytułu, nadano mu różne nazwy m.in. Four Symbols (ze względu na cztery symbole umieszczone na nim "Zoso.svg"), Zoso, najbardziej znaną i najczęściej stosowaną nazwą płyty jest tytuł Led Zeppelin IV. W 2003 album został sklasyfikowany na 66. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone[3].

Charakterystyka albumu[edytuj]

Jeśli Led Zeppelin i Led Zeppelin II uznać za płyty bluesowe i hardrockowe, a Led Zeppelin III za krążek koncentrujący się na folku, to niezatytułowany album należy traktować jak połączenie rozwijanych na trzech poprzednich wydawnictwach stylów. Rasowy hard rock odnaleźć można w wielkim przeboju "Black Dog" oraz w nieco funkowym "Four Sticks" (nazwa utworu wzięła się stąd, że Bonham podobno grał w nim na perkusji czterema pałeczkami[4]). Bluesowe klimaty zespół funduje słuchaczowi w "When the Levee Breaks". Ta piosenka, utrzymana w przygnębiającym, apokaliptycznym nastroju, opowiada o losach człowieka, który stracił swój dom (z powodu przerwania tamy) i musi opuścić rodzinne strony. Jimmy'ego Page'a grającego na gitarze akustycznej możemy podziwiać w balladzie "Going to California", a także w folkowym utworze "The Battle of Evermore". Utwór ten oparty jest na delikatnych dźwiękach mandoliny Johna Paula Jonesa. Robert Plant łączy tu swe siły z wokalistką Sandy Denny. Do tego należy dodać jeszcze tradycyjny rockandrollowy numer "Rock and Roll" oraz wyrażający nostalgię za złotym wiekiem hipisów (który miał się już wtedy ku końcowi) "Going To California".

Mimo tego eklektyzmu dla wielu ludzi ten album to przede wszystkim jedna piosenka – "Stairway to Heaven". Rozpoczyna się ona dźwiękami gitary akustycznej, aż, przez stałe podnoszenie tempa, w finale zamienia się w czysty hard rock z ekspresyjnym wokalem i słynną solówką Jimmy'ego Page'a. "Schody do Nieba" można uznać za swego rodzaju "streszczenie całej płyty". Ta ballada jest prawdopodobnie utworem najczęściej pojawiającym się na szczycie rockowych list przebojów wszech czasów.

Czwarty album Led Zeppelin sprzedał się do dziś w ponad dwudziestomilionowym nakładzie i jest uznawany za jedno z najważniejszych nagrań lat siedemdziesiątych.

Lista utworów[edytuj]

 1. "Black Dog" – (Page/Plant/Jones) - 4:54
 2. "Rock and Roll" – (Page/Plant/Jones/Bonham) - 3:40
 3. "The Battle of Evermore" – (Page/Plant) - 5:51
 4. "Stairway to Heaven" – (Page/Plant) - 8:00
 5. "Misty Mountain Hop" – (Page/Plant/Jones) - 4:38
 6. "Four Sticks" - (Page/Plant) – 4:44
 7. "Going to California" – (Page/Plant) - 3:31
 8. "When the Levee Breaks" – (Page/Plant/Jones/Bonham/Minnie) - 7:07

Twórcy[edytuj]

Przypisy

 1. Stephen Thomas Erlewine. Led Zeppelin IV w AllMusic. Dostęp 2014-08-16.
 2. Led Zeppelin IV - Blender
 3. Rolling Stone (USA) Lists - The Rolling Stone Top 500 Albums (ang.). rocklistmusic.co.uk. [dostęp 2010-05-22].
 4. Wiesław Weiss, Robert Filipowski, Bartek Koziczyński, Marek Świrkowicz, Łukasz Wiewiór, Paweł Brzykcy, Grzesiek Kszczotek, Jordan Babula, "Led Zeppelin po całości", Teraz Rock Kolekcja, nr 4 (6), 2009

Linki zewnętrzne[edytuj]