Gonnosuke Musō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gonnosuke Musō
夢想權之助
Ilustracja
Musō Gonnosuke Katsuyoshi, drzeworyt
Data urodzenia XVI wiek
Data śmierci XVII wiek
Zawód samuraj

Gonnosuke Musō (jap. 夢想權之助 Musō Gonnosuke?) – żyjący na przełomie XVI i XVII w. samuraj z klanu Kuroda, założyciel tradycyjnej szkoły jōjutsu znanej jako Shintō-musō-ryū (jap. 神道夢想流 / 神道無想流?). Pośmiertnie otrzymał imię Katsuyoshi (jap. 勝吉?).

Gonnosuke Musō rozpoczął naukę sztuk wojennych w jednej z najstarszych szkół – Tenshin Shoden Katori Shintō. Następnie zaczął naukę w szkole Kashima Jikishinkage, gdzie poznał sekretną metodę szkoły jednego miecza – ichi no tachi.

Spośród wielu różnych historii, które o nim opowiadają można wysnuć wniosek, że był doskonałym szermierzem. Najpewniej stoczył wiele pojedynków z czego przegrał podobno tylko jeden, z szermierzem Musashi Miyamoto[potrzebny przypis].

Po przegranej, która wstrząsnęła nim do głębi, oddał się medytacjom w świątyni Homangu Kamado Shintō. Tam doznał oświecenia i uznał, że powiodłoby mu się, gdyby jako broni użył drewnianego kija, który nazwał później . Główną ideą tej broni była możliwość używania jej jak miecza (sposób uderzania, ruch rąk), przy czym miało się możliwość korzystania z dwóch jej końców niczym w .

Według legendy, gdy doszło do drugiego pojedynku między Gonnosuke Musō a Musashi Miyamoto, to walczący nowo wymyśloną metodą Gonnosuke, został zwycięzcą.