Gorzeszowskie Skałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gorzeszowskie Skałki
Formy skalne
Formy skalne

Gorzeszowskie Skałki lub Głazy Krasnoludków (538 m n.p.m.) – skupisko skał piaskowcowych na północnej krawędzi Zaworów w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce (województwo dolnośląskie)[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gorzeszowskie Skałki położone są w obrębie Rezerwatu przyrody Głazy Krasnoludków na północnej krawędzi Zaworów, na zboczu zalesionego wzniesienia, nad potokiem Jawiszówka w północnym krańcu Gór Stołowych, 2 km na południowy wschód od Gorzeszowa.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to zgrupowanie skał piaskowcowych wieku górnokredowego na północnej krawędzi Zaworów, o wysokości od 5 do 17 m. Ciągnie się w lesie na długości 1,2 km i zajmuje pas o średniej szerokości 150 m. Powstały na krawędzi progu strukturalnego, który wskutek długiej erozji potoku Jawiszówka został zniszczony, a dalsze wietrzenie w odporniejszych partiach piaskowca wykształciło formy obrazujące: postacie, maczugi, skalne ściany, wieże, grzyby, ambony i zwierzęta. Formy skalne poprzecinane są wąskimi szczelinami i małymi labiryntami utworzonych w piaskowcach i marglach, a dodatkowo wyżłobione wodą.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Gorzeszowskie Skałki prowadzą szlaki turystyczne:

szlak turystyczny żółty – żółty z Chełmska Śląskiego do Krzeszowa
szlak turystyczny czerwony – czerwony z Gorzeszowa do Gorzeszowskich Skałek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 265.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. M.Staffa; Słownik geografii turystycznej Sudetów; tom 9 Góry Kamienne; Wydawnictwo I-BiS; Wrocław 1996, ISBN 83-85773-20-7
  • Praca zbiorowa; Mapa; Sudety Środkowe. Skala 1:40 000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ISBN 83-60044-44-9.
  • K.Radwański, M.Szymczak; Atlas gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie; Wyd. ExpressMap; Warszawa 2008r.; ISBN 83-60120-64-1