Gowerton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gowerton
Tregŵyr
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Hrabstwo Swansea
Populacja 
• liczba ludności

5000
Położenie na mapie Swansea
Mapa lokalizacyjna Swansea
Gowerton
Gowerton
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Gowerton
Gowerton
Ziemia 51°38′58″N 4°01′55″W/51,649444 -4,031944
Portal Portal Wielka Brytania
Gowerton, stary cmentarz oraz popadający w ruinę kościół Bethel (zbudowany w 1873 roku)
Gowerton, oznaczenie szlaku turystycznego Gower Way

Gowerton (wal. Tre-gŵyr) - północno-zachodnia dzielnica Swansea położona ok. 9 km od centrum miasta. Populacja ok. 5000 mieszkańców. Kiedyś odrębna miejscowość, wcielona w granice administracyjne Swansea w 1996 roku po utworzeniu hrabstwa miejskiego Swansea (ang. City and County of Swansea).

Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Ffosfelin. Obecna walijska nazwa (Tre-gŵyr) oznacza "brama do Gower" (półwyspu w południowej Walii znanego z licznych walorów krajobrazowych oraz miejsc historycznych). Przez Gowerton przebiega trasa popularnego szlaku turystycznego The Gower Way.

W Gowerton istniała kiedyś jedna z największych walijskich hut stali, założona w 1872 roku Elba Steel Works. W tych czasach okoliczna ludność nadała mieszkańcom miasteczka przydomek "starch" (krochmal). Nazwa ta nawiązywała do sztywnych (wykrochmalonych) mankietów i kołnierzyków i była nieco złośliwym odpowiednikiem współczesnego określenia white collars (białe kołnierzyki), gdyż to właśnie w Gowerton mieszkała większość kadry kierowniczej i pracowników administracji huty. Zakład został zamknięty w 1967 roku, a do roku 1973 usunięto po nim wszelkie pozostałości. Obecnie na terenie dawnej huty znajduje się parking, domy mieszkalne, rozległy park rekreacyjny oraz przychodnia lekarska (zbudowana dokładnie w miejscu, w którym kiedyś znajdował się punkt pierwszej pomocy huty Elba).

W miasteczku działają 4 szkoły, w tym 2 szkoły średnie (Comprehensive Schools). Jedna z nich, Ysgol Gyfun Gŵyr, prowadzi zajęcia wyłącznie w języku walijskim. W Gowerton funkcjonuje też istniejący od 1886 roku amatorski klub rugby (Gowerton RFC) oraz popularny w Walii klub golfowy (The Gower Golf Club).