Gowerton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gowerton
Tregŵyr
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Hrabstwo Swansea
Populacja 
• liczba ludności

5000
Położenie na mapie Swansea
Mapa lokalizacyjna Swansea
Gowerton
Gowerton
Położenie na mapie Walii
Mapa lokalizacyjna Walii
Gowerton
Gowerton
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Gowerton
Gowerton
Ziemia51°38′58″N 4°01′55″W/51,649444 -4,031944
Portal Portal Wielka Brytania
Gowerton, stary cmentarz oraz popadający w ruinę kościół Bethel (zbudowany w 1873 roku)
Gowerton, oznaczenie szlaku turystycznego Gower Way

Gowerton (wal. Tre-gŵyr) - północno-zachodnia dzielnica Swansea położona ok. 9 km od centrum miasta. Populacja ok. 5000 mieszkańców. Kiedyś odrębna miejscowość, wcielona w granice administracyjne Swansea w 1996 roku po utworzeniu hrabstwa miejskiego Swansea (ang. City and County of Swansea).

Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Ffosfelin. Obecna walijska nazwa (Tre-gŵyr) oznacza "brama do Gower" (półwyspu w południowej Walii znanego z licznych walorów krajobrazowych oraz miejsc historycznych). Przez Gowerton przebiega trasa popularnego szlaku turystycznego The Gower Way.

W Gowerton istniała kiedyś jedna z największych walijskich hut stali, założona w 1872 roku Elba Steel Works. W tych czasach okoliczna ludność nadała mieszkańcom miasteczka przydomek "starch" (krochmal). Nazwa ta nawiązywała do sztywnych (wykrochmalonych) mankietów i kołnierzyków i była nieco złośliwym odpowiednikiem współczesnego określenia white collars (białe kołnierzyki), gdyż to właśnie w Gowerton mieszkała większość kadry kierowniczej i pracowników administracji huty. Zakład został zamknięty w 1967 roku, a do roku 1973 usunięto po nim wszelkie pozostałości. Obecnie na terenie dawnej huty znajduje się parking, domy mieszkalne, rozległy park rekreacyjny oraz przychodnia lekarska (zbudowana dokładnie w miejscu, w którym kiedyś znajdował się punkt pierwszej pomocy huty Elba).

W miasteczku działają 4 szkoły, w tym 2 szkoły średnie (Comprehensive Schools). Jedna z nich, Ysgol Gyfun Gŵyr, prowadzi zajęcia wyłącznie w języku walijskim. W Gowerton funkcjonuje też istniejący od 1886 roku amatorski klub rugby (Gowerton RFC) oraz popularny w Walii klub golfowy (The Gower Golf Club).