Przejdź do zawartości

Gołąbek łuskowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gołąbek łuskowany
Geopelia placida[1]
Gould, 1844
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

gołębiowe

Rodzina

gołębiowate

Podrodzina

trerony

Rodzaj

Geopelia

Gatunek

gołąbek łuskowany

Synonimy
  • Geopelia tranquilla Gould, 1844[1]
Podgatunki
  • G. p. placida Gould, 1844
  • G. p. clelandi Mathews, 1912
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Gołąbek łuskowany[3] (Geopelia placida) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Zasiedla Nową Gwineę oraz część Australii. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Całkowita długość ciała wynosi około 22 cm, w tym dzioba 1,5 cm i ogona 12 cm. Skrzydło mierzy 10,1 cm, skok 1,5 cm. Czoło, policzki i gardło szare. Tył głowy, grzbiet i skrzydła szarobrązowe, każde pióro na zakończeniu posiada czarny pasek. Szyja całkowicie pokryta czarno-białymi prążkami. Pierś i boki w kolorze jasnowinnym. Brzuch i pokrywy podogonowe białe. Skrzydełko i pokrywy I rzędu czarniawe, lotki brązowe, u nasady na chorągiewkach wewnętrznych rudawe. Pokrywy podskrzydłowe kasztanowe. Cztery wewnętrzne sterówki szarobrązowe, pozostałe czarne z białą plamą na końcu. Tęczówki szare. Dziób i obrączka oczna niebieskoszare, dookoła oczu jaśniejsze. Nogi ciemne, zielonkawoszare; podeszwy stóp różowawe[4].

Podgatunki i zasięg występowania

[edytuj | edytuj kod]

Zasiedla według podgatunku[5]:

Proponowany podgatunek G. p. papua Rand, 1938, opisany z Nowej Gwinei[6], zsynonimizowano z podgatunkiem nominatywnym[5].

Zachowanie

[edytuj | edytuj kod]

Przeważnie gołąbek łuskowany przebywa w stadach 20–50 osobników. Zaniepokojone odlatują na najbliższe drzewo. W trakcie lądowania trzymają ogon wyprostowany i wydają z siebie dwusylabowe dźwięki. Poza tym odzywają się niewyróżniającym się miękkim gruchaniem[7]. Pożywienie stanowią nasiona lub małe bezkręgowce. Piją co najmniej dwa razy dziennie[8].

Gniazdo mieści się na drzewie lub krzewie, budują je oba ptaki z pary. Umieszczone jest najwyżej 12 metrów nad ziemią. Budulec stanowią niestarannie ułożone patyki, korzonki i trawy. Samica składa 2 białawe jaja. Inkubacja trwa około 14 dni, jaja wysiadują oboje rodzice. Młode otrzymują wydzielinę z wola oraz nasiona. Młode są w pełni opierzone po 16–17 dniach od wyklucia. W ciągu roku gołąbki łuskowane wyprowadzają do ośmiu lęgów[8].

Status

[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje gołąbka łuskowanego za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako łatwo się adaptujący i szeroko rozpowszechniony. Trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Geopelia placida, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Geopelia placida, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Raphinae Wetmore, 1930 (1835) - trerony (wersja: 2019-07-21). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-23].
  4. T. Salvadori: Catalogue of Birds in the British Museum. T. 21. Columbæ. 1893, s. 456–457.
  5. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Pigeons. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-03-23]. (ang.).
  6. a b Peaceful Dove (Geopelia placida). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-29)]. (ang.).
  7. John Gould: Handbook to the Birds of Australia. T. 2. 1865, s. 145.
  8. a b Nicole Bouglouan: Peaceful Dove. Oiseaux-Birds, 9 kwietnia 2013.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]