Przejdź do zawartości

Grandes Jorasses

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grandes Jorasses
Ilustracja
Grandes Jorasses, widok na północną ścianę
Państwo

 Francja
 Włochy

Położenie

Chamonix-Mont-Blanc, Courmayeur

Pasmo

Masyw Mont Blanc

Wysokość

Pointe Walker - 4208 m n.p.m.

Wybitność

841 m

Pierwsze wejście

Edward Whymper, Michel Croz, Christian Almer, Franz Biner

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Grandes Jorasses”
Ziemia45°52′N 6°59′E/45,866667 6,983333

Grandes Jorassesgrań w głównym grzbiecie Masywu Mont Blanc, w grupie górskiej Jorasses. Leży na granicy między Francją (departament Górna Sabaudia), a Włochami (region Dolina Aosty). Grań przebiega równoleżnikowo od przełęczy Col des Hirondelles (3491 m) na wschodzie do przełęczy Col des Grandes Jorasses (3825 m) na zachodzie.

W grani znajdują się następujące wierzchołki (licząc od wschodu):

Północna ściana Grandes Jorasses wznosi się nad lodowcem Glacier de Leschaux i ma 1200 metrów wysokości. Klasyczną drogą przez północną ścianę jest filar Walkera (Cassin/Esposito/Tizzoni, 1938, TD+/ED1, IV, 5c/6a, A1, 1200 m), prowadzący wprost na wierzchołek.

Filar Walkera na Grandes Jorasses, północna ściana Eigeru i północna ściana Matterhornu tworzą tzw. Tryptyk Alpejski (najbardziej wymagających, północnych ścian Alp).

Polscy alpiniści na Grandes Jorasses

Swój udział w wytyczaniu nowych dróg wspinaczkowych mają na Grandes Jorasses polscy wspinacze. Pierwszą z polskich, nowych dróg na północnej ścianie góry wytyczyli Henryk Furmanik, Andrzej Heinrich i Krzysztof Zdzitowiecki - droga znajduje się na Pointe Young. Ich przejście miało miejsce w 1968 roku i była to w tamtym czasie dopiero siódma niezależna droga na ścianie. W lipcu 1970 roku Eugeniusz Chrobak, Jacek Poręba i Wojciech Wróż wytyczyli na tej samej ścianie, na Pointe Hélene, kolejną polską drogę. W sierpniu 1975 roku na ten sam wierzchołek Pointe Hélene, swoją nową drogę wytycza zespół Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka i Marek Łukaszewski[1][2]. W sierpniu 2004 roku nową, 900-metrową drogę w lewej części północnej ściany wytyczyli również poznaniacy, Maciej Sokołowski i Michał Włodarczak.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wspinanie.pl
  2. Magazyn Góry
  3. Polska droga na Grandes Jorasses. wspinanie.pl [dostęp: 2018-12-21]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]