Granimedon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Granimedon
Assing, 2015
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Nadrodzina

Staphylinoidea

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

żarlinki

Plemię

Lathrobiini

Podplemię

Medonina

Rodzaj

Granimedon

Typ nomenklatoryczny

Granimedon anguliceps Assing, 2015

Granimedonrodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków. Obejmuje trzy opisane gatunki. Znane są tylko z Junnanu w Chinach.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o ciele długości od 3,3 do 5,5 mm, przypominające przedstawicieli rodzaju Orsunius[1].

W zarysie poprzeczna z zaznaczonymi tylnymi kątami głowa ma gęsto pokryty pępkowatymi punktami wierzch, pozbawiony ząbków oraz szeroko i płytko wykrojony przedni brzeg wargi górnej, powiększony zęby nasadowe obu żuwaczek, trzy ząbki molarne na żuwaczce lewej i cztery na prawej, głaszczki szczękowe o smukłych członach drugim i trzecim oraz zdrobniałym i stożkowatym członie czwartym, głęboko rozdwojony i opatrzony licznymi sensillami języczek, wąskie pasmo niepunktowanego oskórka na brzusznej powierzchni oraz niewyraźne szwy gularne[1].

W zarysie poprzeczne, najszersze na przedzie, o co najwyżej słabo zaznaczonych kątach tylnych przedplecze ma gęste punktowanie i dość grube ziarenkowanie. Powierzchnia pokryw również jest gęsto punktowana. Skrzydła tylnej pary są w pełni wykształcone. Środkiem przedpiersia biegnie ostry kil, natomiast na środku zaostrzonego wyrostka śródpiersia brak jest pośrodkowego kila. Odnóża przedniej pary mają niezmodyfikowane stopy. Tylnej pary stopy zaś cechują się członem pierwszym tak długim jak dwa następne razem wzięte[1].

Powierzchnia odwłoka ma wyraźną mikrorzeźbę oraz drobne i gęste punktowanie. Samiec ma niezmodyfikowane sternity siódmy i ósmy oraz mały, słabo zesklerotyzowany, grzbietobrzusznie przypłaszczony edeagus[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady te zamieszkują lasy, zakrzewienia i tereny uprawne. Bytują w ściółce i wśród szczątków roślinnych. Spotykane są na rzędnych od 1010 do 1890 m n.p.m.[1]

Przedstawiciele rodzaju zamieszkują pogranicze krainy orientalnej i południowo-wschodniej Palearktyki. Wszystkie gatunki znane są dotąd wyłącznie z południowo-wschodniego Junnanu w Chinach, ale przypuszcza się że faktyczny areał rodzaju jest znacznie większy[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 2015 roku przez Volkera Assinga na łamach „Linzer biologische Beiträge”. Nazwa rodzajowa to połączenie łacińskiego granum, oznaczającego „ziarno” i odnoszącego się do ziarnistej rzeźby przedplecza, oraz nazwy rodzajowej Medon. Gatunkiem typowym wyznaczono opisanego w tej samej publikacji G. anguliceps[1].

Do rodzaju tego należą trzy opisane gatunki[2][1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Volker Assing. Two new genera of Medonina from China and Japan (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae). „Linzer biologische Beiträge”. 47 (1), s. 191–206, 2015. 
  2. genus Granimedon Assing, 2015. [w:] BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2023-12-19].