Grant’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grant’s
whisky
{{{alt grafiki}}}
Trójkątna szklanka Grant’s
Rodzaj

blended

Data i miejsce wprowadzenia

1887
Dufftown, Wielka Brytania

Producent William Grant’s & Sons
Odmiany

Family Reserve, Ale Cask, Sherry Cask

Strona internetowa
Butelki Grant’s

Grant’sszkocka whisky typu blended, wytwarzana i butelkowana przez przedsiębiorstwo William Grant’s & Sons.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1886 William Grant po wielu latach gromadzenia oszczędności założył gorzelnię Glenfiddich w Dufftown w Szkocji. Pierwszą whisky wyprodukowano na Boże Narodzenie roku 1887. W roku 1898 przedsiębiorstwo rodziny Grant znalazło się w sytuacji poważnego zagrożenia swoich interesów, gdyż zbankrutowała spółka Pattison Limited, główny odbiorca jego produktów. William Grant i jego siedmiu synów sami zajęli się produkcją i dystrybucją swojego blendu – Stand fast. Początki były trudne, ale już w przededniu I wojny światowej spółka posiadała sześćdziesiąt przedstawicielstw w trzydziestu krajach. Spółce do dziś udało się pozostać całkowicie niezależnym przedsiębiorstwem rodzinnym.

Grant’s aktualnie sprzedawany jest w 180 krajach i pod względem sprzedaży pozostaje czwartą szkocką whisky na świecie, z roczną sprzedażą 4 milionów skrzynek.

Whisky[edytuj | edytuj kod]

Grant’s od roku 1957 sprzedawany jest w oryginalnej trójkątnej butelce. Produkowany jest także w wersji okolicznościowej 12- i 18-letniej, jak i w odmianie smakowej Ale Cask leżakowanej w beczkach wypełnionych wcześniej na 30 dni Edynburskim piwem Strong Ale[1], oraz Sherry Cask dojrzewającej w beczkach po sherry Oloroso.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grant’s Ale Cask Finish Whisky - Grants Whisky, grantswhisky.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]