Grunwald (wzgórze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Grunwald (Beskid Wyspowy))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grunwald
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Karpaty, Beskid Wyspowy
Wysokość 513 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Grunwald
Grunwald
Ziemia49°40′24,8″N 20°27′00,0″E/49,673556 20,450000

Grunwald – wzgórze wznoszące się w mieście Mszana Dolna, przylegające do ulicy Grunwaldzkiej[1]. Ma wysokość 513 m n.p.m. i stanowi zachodnie zakończenie grzbietu Czarnego Działu. Północno-zachodnie stoki Grunwaldu opadają do doliny potoku Słomka, południowo-zachodnie do rzeki Mszanka, południowo-wschodnie do doliny potoku Ściborów oddzielającej go od Wsołowej[2].

Tablica na krzyżu grunwaldzkim

W 1910 roku uroczyście z okazji 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem nazwano to wzgórze Grunwaldem[1]. Przez miejscowych może być dalej nazywane Kobylą Głową lub Kopą. Niegdyś był też nazywany Burdelem (nazwa ta w pojęciu geograficznym nie ma nic wspólnego z domem publicznym)[3]. Nazwa Grunwald została później w literaturze błędnie utożsamiona z Wsołową górą[3].

W 1988[4] lub w 1990[5] na wzgórzu umieszczono żelazny krzyż (7,34 UMG[2]) nazywany obecnie: Białym pomnikiem Grunwaldu[1]. Było to historycznym wydarzeniem dla Parafii Świętego Michała Archanioła (jedynej obecnej wtedy parafii Mszany Dolnej)[4]. Wcześniej na jego miejscu stał inny drewniany krzyż umieszczony wcześniej przez Zagórzan. Ten jednak zbutwiał i został przeniesiony do plebanii znajdującej się niedaleko kościoła Michała Archanioła. Przy krzyżu odbywają się obecnie msze święte, mimo że teren znajdujący się przy krzyżu jest prywatną własnością Tadeusza Krupińskiego[5].

Biały krzyż stał się celem spacerowej trasy na to wzgórza. Ze wzgórza można zobaczyć ciekawe okazałe widoki na Mszanę Dolną, stąd planowano umieścić tam wieżę widokową[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]