Przejdź do zawartości

Grupa Knoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grupa Knoli (słow. podcelok Knola) – grupa górska w zachodniej części Gór Wołowskich w Łańcuchu Rudaw Słowackich. Najwyższym szczytem grupy jest Babiná (1278 m n.p.m.).

Położenie i podział[edytuj | edytuj kod]

Centralnym elementem grupy jest masyw Wielkiej Knoli (1266 m n.p.m.), który na północnym zachodzie poprzez przełęcz Pukanec łączy się z grupą Havranie vrchy. Na wschodzie masyw Knoli przez przełęcz Grajnár przechodzi w pasemko Pálenicy, które ograniczone na południu doliną Hnilca, a na północy głęboką doliną Żelaznego Potoku, opada ku wschodowi w widły tych dwóch cieków wodnych. Na południe od masywu Wielkiej Knoli, oddzielona od niego przełomem Hnilca, piętrzy się masywna Babiná – najwyższy szczyt grupy, od którego przez Smrečinkę (1266 m n.p.m.) i Stromiš (1173 m n.p.m.) długie i rozczłonkowane grzbiety schodzą na zachód i południe ku dolinie Slanej. Na południowym wschodzie od Smrečinki wybiegający od niej grzbiet (główny wododział Gór Wołowskich) przez przełęcz Súľová przechodzi w grupę Złotego Stołu.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie wymienione wyżej główne szczyty i przełęcze grupy Knoli są dostępne znakowanymi szlakami turystycznymi. Przez siodełko grzbietu pod Smrečinką (sedlo Smrečinka, 1215 m n.p.m.) i przez przełęcz Súľovą przechodzi czerwono znakowany Szlak Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego (słow. Cesta hrdinov SNP).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenské rudohorie. Volovské vrchy a Čierna hora. Turistický sprievodca ČSSR č. 30, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988.
  • Slovenský raj. Turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ Harmanec, 1995, ISBN 80-85510-90-1.