Sajó

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most w Lenartovcach
Rzeka Sajó w pobliżu Sajónémeti
Ujście do Cisy

Sajó [po węgiersku czyt. "Szajo"] (słow. Slaná, d. polski Słona[1]) – rzeka w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość – 229 km, z tego 110 km na Słowacji, 129 km na Węgrzech, powierzchnia zlewni – 5545 km2.

Przebieg[edytuj]

Slaná ma źródła na wysokości ok. 1360 m n.p.m. na północnych stokach masywu Stolicy w Górach Stolickich (w Rudawach Gemerskich). Spływa początkowo w kierunku wschodnim, po przyjęciu lewobrzeżnego dopływu (Dobšinský potok) poniżej miasta Dobszyna skręca w kierunku południowo-wschodnim. Następnie koło Rožňavy zatacza szeroki łuk skręcając na południe. W najbardziej wysuniętym na wschód miejscu tego łuku przecina miasto Rožňava. Potem równie obszernym łukiem płynie na południe.

Po wpłynięciu do Kotliny Rimawskiej przyjmuje trzy prawe dopływy: Štítnik, Muráň i Turiec. Na granicy słowacko-węgierskiej, koło miejscowości Lenartovce przyjmuje prawy dopływ Rimavę i skręca na wschód. Na terenie Węgier wielkim łukiem omija od północy i wschodu Góry Bukowe, przecinając miasta Kazincbarcika i Miszkolc. Za Miszkolcem przyjmuje swój największy dopływ Hornád i koło miejscowości Tiszaújváros uchodzi do Cisy.

Historia[edytuj]

Bitwa nad rzeką Sajó między wojskami Bolesława Krzywoustego a oddziałami węgierskimi miała miejsce w roku 1132. Później, na terenie Komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén 11 kwietnia 1241 rozegrała się Bitwa na równinie Mohi.

Sajó to także węgierska nazwa rzeki Șieu w Rumunii.

Przypisy

  1. Słona w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, T. X (Rukszenice – Sochaczew) z 1889 r.