Sajó

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sajó
Ilustracja
Slaná w słowackim Plešivcu
Kontynent Europa
Państwo  Słowacja
 Węgry
Rzeka
Długość 229 km
Powierzchnia zlewni 5545 km²
Źródło
Miejsce Góry Stolickie, północne stoki masywu Stolicy
Wysokość ~1360 m n.p.m.
Współrzędne 48°46′49″N 20°12′12″E/48,780278 20,203333
Ujście
Recypient Cisa
Miejsce koło miejscowości Tiszaújváros
Wysokość ~92 m n.p.m.
Współrzędne 47°56′37″N 21°06′51″E/47,943611 21,114167
Mapa
Mapa rzeki
Przebieg rzeki oraz jej zlewnia
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sajó [po węgiersku czyt. "Szajo"] (słow. Slaná, d. polski Słona[1]) – rzeka w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość – 229 km, z tego 110 km na Słowacji, 129 km na Węgrzech, powierzchnia zlewni – 5545 km2.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Slaná ma źródła na wysokości ok. 1360 m n.p.m. na północnych stokach masywu Stolicy w Górach Stolickich (w Rudawach Gemerskich). Spływa początkowo w kierunku wschodnim, po przyjęciu lewobrzeżnego dopływu (Dobšinský potok) poniżej miasta Dobszyna skręca w kierunku południowo-wschodnim. Następnie koło Rożniawy zatacza szeroki łuk skręcając na południe. W najbardziej wysuniętym na wschód miejscu tego łuku przecina miasto Rożniawa. Potem równie obszernym łukiem płynie na południe.

Po wpłynięciu do Kotliny Rimawskiej przyjmuje trzy prawe dopływy: Štítnik, Muráň i Turiec. Na granicy słowacko-węgierskiej, koło miejscowości Lenartovce przyjmuje prawy dopływ Rimavę i skręca na wschód. Na terenie Węgier wielkim łukiem omija od północy i wschodu Góry Bukowe, przecinając miasta Kazincbarcika i Miszkolc. Za Miszkolcem przyjmuje swój największy dopływ Hornád i koło miejscowości Tiszaújváros uchodzi do Cisy.

Główne dopływy[edytuj | edytuj kod]

Główne dopływy na Słowacji: Betliarsky potok, Čapášsky potok, Čremošná, Dobšinský potok, Dolinský potok, Dolinský potok, Gampeľ, Gočovský potok, Henckovský potok, Honský potok, Kobeliarovský potok, Kolesársky potok, Krokovský potok, Lapša, Laz, Lučica, Mlynná, Muráň, Pališov potok, Potôčik, Riečica, Rovniansky potok, Rožňavský potok, Skalný potok, Súľovský potok, Šop, Štítnik, Trsteník, Turiec, Vlachovský potok, Žoltkovský potok[2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bitwa nad rzeką Sajó między wojskami Bolesława Krzywoustego a oddziałami węgierskimi miała miejsce w roku 1132. Później, na terenie Komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén 11 kwietnia 1241 rozegrała się bitwa na równinie Mohi.

Sajó to także węgierska nazwa rzeki Șieu w Rumunii.

Rzeka Sajó w pobliżu Sajónémeti
Ujście do Cisy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słona, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 819.
  2. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2017-08-17].